افغانستان و هند، مبارزه برای کسب جام قهرمانی

با نزدیک شدن بازی نهایی تیم ملی فوتبال افغانستان و هند، هیجان زیادی میان شهروندان افغان در شهرهای مختلف کشور دیده می شود.

در کابل پایتخت افغانستان در ورزشکاه فدراسیون فوتبال افغانستان صفحه بزرگ تلویزیونی نصب شده تا مردم مسابقات را به صورت جمعی تماشا کنند.

از شهر مزار شریف در شمال افغانستان نیز گزارش می رسد که صفحه بزرگ تلویزیونی در مرکز شهر برای تماشایی زنده مسابقات نصب شده است.

در شهر هرات در جنوب افغانستان نیز قرار است که ساعت ۵ عصر علاقمندان به فوتبال در سالن بزرگ مولانا دسته جمعی فوتبال ببینند.

صفحه رسمی فدراسیون فوتبال افغانستان نیز به نقل از کاپیتان و مربیان افغانستان نوشته که افغانستان جام را به خانه خواهد برد.

اسلام الدین امیری کاپتان تیم ملی افغانستان در نشست خبری قبل از مسابقه درباره بازی تیم ملی فوتبال افغانستان از ابتدای رقابت‌ها تاکنون گفته که "در مراحل گروهی عملکرد ما در ابتدا خوب نبود ولی به مرور زمان بهتر و منسجم تر شدیم. در بازی نیمه نهای مقابل نپال بهتر بازی کردیم."

وی در مورد حضور سنیل چتری، مهاجم هند در بازی نهایی گفته که " چندین بار مقابل او در لیگ هند بازی کرده‌ام، بازیکن بسیار خطر ناکی است ولی ما نیز مواظب او و تیم هند هستیم."

او افزوده که ما برای قهرمانی به میدان می‌رویم و می‌خواهیم انتقام شکست ۴-۰ سال ۲۰۱۱ را نیز از هند بگیریم.

فدراسیون فوتبال افغانستان به نقل از علی جواد عطایی، کمک مربی تیم ملی افغانستان نوشت: "امیدوارم داور مسابقه نهایی، داور شایسته و بی‌طرف باشد."

یوسف کارگر مربی تیم ملی فوتبال افغانستان نیز اعلام کرده که در کنار تیم ملی کشورش باقی خواهد ماند.

او افزود که با توجه به تغییر سیستم بازی تیم ملی فوتبال هند در برابر مالدیو، برنامه مشخصی را برای تیم ملی فوتبال افغانستان در بازی امروز دارد تا بازیکنان افغان بتوانند جام قهرمانی فوتبال کشورهای جنوب آسیا را به خانه ببرند.

به گفته وی تیم هندوستان در خط دفاعی مشکلات بسیار زیادی دارد و مهاجمان تیم افغانستان می توانند از این نقطه به نتیجه برسد.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان نیز به مسئولان حکومت دستور داده تا برای تقویت روحیه تیم ملی افغانستان به نپال سفر کنند.

وزیران آموزش و پرورش، دارایی و انکشاف دهات/ توسعه روستاها برای تماشای بازی تیم ملی فوتبال افغانستان و تیم ملی فوتبال هندوستان دیروز به نپال رفتند.

روز گذشته تیم افغانستان در آخرین تمرین خود قبل از بازی نهایی تمام بازیکنان خود را در اختیار داشت و آقای یوسف کارگر روی نقاط ضعف و مثبت تیم هندوستان کارهای فنی انجام داد.

فرزاد عطایی بازیکن افغانستان که در دیدار مقابل نپال از ناحیه سر دچار مصدومیت شده بود روز گذشته در تمرین حضور داشت و دوشادوش سایر بازیکنان به تمرین پرداخت.

در این بازی به نظر می‌رسد که آقای کارگر ۱۱ بازیکنی را به زمین بفرستد که در مقابل نپال بازی می‌کردند.

تنها تغییر احتمالی ترکیب افغانستان در این دیدار، حضور معروف محمدی بازیکنی است که در مقابل نپال بدلیل دوکارته بودن نتوانست به میدان بیایید به جای وی امرالدین شریفی بازی می‌کند.

این بازی در ورزشگاه ملی نپال (دشارات) که گنجایش ۲۵۰۰۰ تماشاچی را دارد برگزار خواهد شد.

این ورزشگاه از امکانات خوب برای برگزاری چنین مسابقاتی برخوردار نیست و حتی زمین این ورزشگاه نیز با مشکلات بسیار زیادی روبرو است که بر روند بازی دو تیم در دیدار نهای تاثیر خواهد گذاشت.