دیدار کرزی و روحانی در حاشیه اجلاس شانگهای

Image caption امضاء موافقت نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا همواره از سوی همسایگان این کشور با نگرانی دنبال شده است

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که حسن روحانی رئیس جمهور ایران و حامدکرزی رئیس جمهور افغانستان با هم دیدار و درباره موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا تبادل نظر کردند.

دو رئیس جمهور در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای عصر دیروز در در شهر بیشکک پایتخت قرغزستان دیدار کرده اند.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان بدون اشاره به جزئیات این دیدار، آمده است: دو رئیس جمهور در رابطه به گسترش روابط دوجانبه، روند صلح افغانستان، موافقتنامه‌های امنیتی افغانستان با دیگر کشورها، مبارزه با مواد مخدر و مسایل منطقه‌ای بحث و تبادل نظر کردند.

ایران از امضای موافقتنامه امنیتی بین افغانستان و ایران که در واقع بخشی از پیمان امنیتی افغانستان آمریکا است که در سال 2011 به امضا رسید، نا خوشنود است و عدم توافق خود در این مورد را بارها اعلام کرده است.

این پیمان امنیتی قرار است، چارچوب قانونی حضور آمریکایی ها پس از سال 2014 در افغانستان را مشخص کند.

در این توافقنامه همچنین مشخص خواهد شد که نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان، در کجاها مستقر خواهند شد و چه وظایفی را به عهده خواهند داشت.

در این دیدار کرزی گفته که افغانستان همواره تلاش کرده تا روابط اش را با کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران گسترش دهد.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری به نقل از حسن روحانی نوشته شده که جمهوری اسلامی ایران خواهان تامین صلح و امنیت در افغانستان بوده و صلح در این کشور به نفع ایران است.

ایران سال گذشته اعلام کرده بود که مجوز اقامت افغانها پس از پانزدهم شهریور را تمدید نمی‌کند و امسال نیز دو هفته قبل از پایان ضرب الاجل مسئولان امور مهاجرت ایران، بر عدم تمدید اقامت مهاجران افغان پس از پایان مهلت تمدید شده، تاکید کردند.

هرچند حالا ضرب الاجل اعلام شده از سوی ایران پایان یافته اما هنوز خبری از اخراج اجباری پناهجویان افغان از ایران، منتشر نشده است.

در اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان، تاکید شده که حامد کرزی در دیدارش با روحانی، خواهان حل مشکل تمدید مدت اقامت مهاجران افغان در ایران شده و اظهار امیدواری کرده که بازگشت مهاجران افغان به صورت دواطلبانه باشد.

رئیس جمهور ایران از همکاری کشورش در این زمینه اطمینان داده و گفته که ایران ۳۵ سال میزبان مهاجران افغان بوده و نمی‌خواهد که آنان مورد اذیت و آزار قرارگیرند.

روحانی افزوده که تعداد از مهاجرین افغان که فاقد مدارک اقامت قانونی در ایران هستند باید با مراجعه به نهادهای مربوط اجازه اقامت را در ایران بدست آورند.