حمله انتحاری به کنسولگری آمریکا در هرات

در پی وقوع یک انفجار مهیب در برابر دروازه ورودی محوطه کنسولگری ایالات متحده در ولایت هرات در غرب افغانستان، حمله کنندگان انتحاری با نیروهای امنیتی مستقر در محل درگیر شدند.

محمد قاضی زاده خبرنگار بی‌بی‌سی در هرات که در محل حادثه حضور دارد، درباره جزئیات این حادثه می گوید که انفجار حوالی ساعت ۵:۳۰ دقیقه بامداد به وقت محلی روی داد.

شدت این انفجار به حد است که شیشه‌های ساختمان‌ها تا فاصله چند صد متری شکسته است و تعداد غیر نظامی در اثر برخورد قطعات شیشه با آنان زخمی شده‌اند.

براساس گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی براثر این انفجار موانع امنیتی که در دروازه ورودی محوطه ایجاد شده بود منهدم شد و مهاجمان انتحاری توانستد تا پست بازرسی دوم کنسولگری نیز پیشروی کنند.

این مهاجمان حدود یک ساعت و نیم با نیروهای محافظ کنسولگری آمریکا درگیر بودند اما هنوز مشخص نیست که تعداد آنان چند نفر بوده و احتمالا چه تعداد از نیروهای پلیس و محافظان کنسولگری در این حادثه کشته و یا زخمی شده‌اند.

تاج محمد جاهد، فرمانده لشکر ظفر ارتش ملی افغانستان در غرب به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که جسد دو سرباز پلیس را که در این درگیری کشته شدند شخصا دیده است.

اکنون هواپیماهای جنگنده ظاهرا به منظور حمایت، بر فراز کنسولگری دیده می‌شوند و گاهی ارتفاع خود را کم می‌کنند.

دو هیلکوپتر نظامی نیز توانسته‌اند در داخل محوطه کنسولگری آمریکا به زمین بنشینند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در ابتدا نیروهای افغان با مهاجمان دیگر بودند ولی بعد از اندکی نیروهای ویژه آمریکا وارد محوطه کنسولگری شدند و بعد نیروهای واکنش سریع ایتالیا که در ولایت هرات مستقر هستند به این محل آمدند.

اکنون نیروهای امنیتی افغان در بیرون از محوطه کنسولگری حضور دارند. اکنون منطقه کنسولگری تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد و نیروهای خارجی تمام منطقه را مسدود کرده اند.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید صدای شلیک گلوله اکنون خاموش شده ولی ختم درگیری توسط نیروهای امنیتی افغان و بین المللی اعلام نشده است.

طالبان نیز با ارسال خبرنامه‌ای مسئولیت این حمله را به دوش گرفته و افزوده است که در این عملیات که خالد بن ولید، نامگذاری شده ۱۳ سرباز خارجی و ۱۳ سرباز افغان کشته شده اند.

بنابر پیام منتشر شده به وسیله آیساف در شبکه اجتماعی توییتر، مهاجمان همگی کشته شده اند و خطری کنسولگری آمریکا را تهدید نمی کند.

اظهارات منابع آمریکایی

در واشنگتن، مری هرف، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن تایید حمله به کنسولگری این کشور در هرات، گفته است که از زخمی یا کشته شدن شهروندان آمریکایی در این حمله گزارشی دریافت نشده است.

خانم هرف گفته است که حمله در ساعات اولیه بامداد روز جمعه، ۱۳ سپتامبر وقوع یافته و افراد مسلح، که جلیقه انتحاری بر تن داشتند، سوار بر یک کامیون بمب گذاری شده به دروازه ورودی کنسولگری نزدیک و با ماموران محافظ درگیر شدند.

وی گفت که بین مهاجمان و محافظان آمریکایی و قراردادی کنسولگری درگیری روی داد اما این درگیری پایان یافته است. این مقام وزارت خارجه آمریکا جزئیات بیشتری در این مورد انتشار نداد.