کمیسیون انتخابات افغانستان از تلاشها برای تاخیر انتخابات خبر داد

Image caption آقای امرخیل تاکید کرد که به‌جز برگزاری انتخابات دیگر هیچ گزینه‌ای وجود ندارد

مقامهای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته‌اند که برخی محافل در تلاش جلوگیری از برگزاری انتخابات آینده یا تاخیر آن هستند، اما کمیسیون مصمم به برگزاری آن است.

دو روز مانده به زمان آغاز ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی، ضیاءالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات به بی‌بی‌سی گفت که محافلی هستند که به دنبال تاخیر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هستند.

اما او تاکید کرد که به‌جز از برگزاری انتخابات دیگر هیچ گزینه‌ای وجود ندارد و کمیسیون انتخابات مطابق برنامه از قبل ریخته شده، به کار خود ادامه می‌دهد و انتخابات هم به زمانش برگزاری می‌شود.

پیش از این برخی محافل نزدیک به حکومت خواستار تاخیر زمان انتخابات شده و برخی هم خواستار تغییر قانون اساسی شده‌اند.

یک ماه پیش شماری از بزرگان قومی به رهبری ملا تره‎خیل کوچی، نماینده کوچی‎ها در مجلس نمایندگان در همایشی در کابل خواستار تاخیر انتخابات ریاست جمهوری تا سال ۲۰۱۸ میلادی شدند.

استدلال آقای تره‎خیل این بود که در سال ۲۰۱۴ به دلیل بدی وضعیت امنیتی، انتخابات سالم و شفاف برگزار نخواهد شد.

پیشتر از آن گروهی از حامیان حامد کرزی رئیس جمهوری در ولایت جنوبی قندهار، زادگاه او، در همایشی خواستار تغییر قانونی اساسی شدند تا آقای کرزی بتواند برای بار سوم نامزد انتخابات شود.

استدلال آنها آن بود که اگر آقای کرزی از قدرت کنار رود، جنگ قدرت در کشور در خواهد گرفت و کشور به هرج و مرج جنگ‎های داخلی فرو خواهد رفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption هم مقامهای حکومت و هم مخالفان سیاسی گفته اند که انتخابات باید در زمان مقرر برگزار شود

در همین حال، شماری از اعضای مجلس نمایندگان هم گفته‌اند که اگر وضعیت امنیتی به همین صورت ادامه یابد، برگزاری انتخابات سراسری در ۲۶ حمل/فروردین ۱۳۹۳ امکان‌پذیر نخواهد بود.

احمدالله معهد، نماینده نورستان امروز (شنبه، ۲۳ سنبله/شهریور) در مجلس گفت که نیروهای امنیتی قادر به تامین امنیت نیستند و در حال حاضر حاکمیت دولتی در بیشتر مناطق روستایی ولایت نورستان ضعیف است.

یک عضو دیگر هم در جلسه علنی مجلس گفت که شورشیان در روز برگزاری انتخابات سال آینده تلاش خواهند کرد که مانع برگزاری این انتخابات شوند.

اما رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات گفت که هر چند مشکل امنیتی به عنوان یک چالش در برابر برگزاری انتخابات وجود دارد، اما مقامهای امنیتی کشور وعده داده‌اند که این چالش را حل می‌کنند.

این نگرانی‌ها و درخواست تاخیر انتخابات در حالی مطرح شده که حامد کرزی رئیس جمهوری و مارشال محمدقسیم فهیم معاون اول او اخیراً تاکید کرده‌اند که هیچ راهی به جز از برگزاری انتخابات وجود ندارد.

از سوی دیگر ائتلاف‌های سیاسی مخالف حکومت هم گفته‌اند که هیچ گزینه دیگر مغایر قانون اساسی قابل قبول نیست و انتخابات مطابق برنامه اعلام شده باید برگزار شود.