روزنامه‌های کابل: شنبه ۲۳ سنبله

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

قهرمانی تیم ملی فوتبال افغانستان در جنوب آسیا و اجلاس شانگهای از مهمترین موضوعات روزنامه‌های صبح شنبه ۲۳ سنبله کابل است.

روزنامه سرنوشت با اشاره به اجلاس کشورهای عضو پیمان شانگهای درشهر بیشکک کشور قرقیزستان نوشته است، با توجه به این که چین به عنوان شریک استراتژیک پاکستان در منطقه به حساب می‌آید دولت افغانستان باید از کشور چین بخواهد که به پاکستان برای عدم مداخله در امور افغانستان فشار وارد کند.

این روزنامه افزوده که مشکل افغانستان با فکر کردن تنها حل نمی‌شود بلکه اعضا شانگهای باید گامهای عملی در راستای حل مشکل افغانستان بر دارد.

روزنامه ماندگار با اشاره به اجلاس شانگهای نوشته است که آنچه در این اجلاس برای افغانستان مهم است، موضوع امنیت منطقه و حضور کشور پاکستان است که امنیت افغانستان بدون همکاری این کشور میسر نخواهد بود. افغانستان باید بر پاکستان در این اجلاس فشار آورد که در روند صلح افغانستان همکاری کند.

این رزونامه افزوده است که با توجه به نزدیکی افغانستان با آمریکا باید تلاش شود که منافع افغانستان در این اجلاس نادیده گرفته نشود. افغانستان نباید قربانی سیاستهای قدرتهای بزرگ منطقه شود. یافته‌ها بر آن است که که بخشی از نا امنی‌ها در افغانستان، نتیجه زور آزمایی کشورهای هند و پاکستان است.

روزنامه سخن جدیددرباره فرصتها و تهدیهای اجلاس شانگهای برای افغانستان نوشته است که سازمان شانگهای مدیریت اوضاع و همکاری با افغانستان را بعد از خروج نیروهای بین المللی از این کشور در برنامه کاری خود دارد.

به اعتقاد این روزنامه اعضای این سازمان از سه پدیده در افغانستان که عبارت است از مواد مخدر، بنیاد گرایی اسلامی و تروریسم هراس دارند و آنرا تهدید برای کشورهای خود به حساب می‌آورند.

سخن جدید تاکید کرده که افغانستان باید تلاش کند که این تهدیدها را با دیپلماسی فعال و خوب به یک فرصت تبدیل کند.

۸صبح نیز در سر مقاله خود نوشت، روزی که تیم ملی، قهرمان مسابقات کشورهای جنوب آسیا شد، از بام بسیاری از خانه‌های کابل شلیک‌های شادیانه صورت گرفت. افراد مسلح از خانه‌های‌ خود به جادهها آمدند و هوایی شلیک کردند.

این روزنامه افزوده که اعلامیه‌های پلیس و امنیت ملی را کسی جدی نگرفت و شلیک هوایی همچنان ادامه یافت. این نشان داد که ما مردم مسلح هستیم. در گذشته تصور می‌شد که مردم در روستاها و ولایات مسلح هستند، اما رویدادهای اخیر نشان داد که در بسیاری از خانه‌های کابل سلاح و جنگ‌افزار وجود دارد.

روزنامه دولتی انیس نوشته است که پیروزی تیم ملی فوتبال افغانستان بیانگر این است که مسئولان و نهادهای دولتی در تمام عرصه ها به نسل جوان توجه کند و زمینه رشد آنان را فراهم نماید.

روزنامه وحدت نیز با اشاره به دستاوردهای اخیر تیم ملی فوتبال افغانستان نوشته است که ورزش خود نمود بخشی از فرهنگ جامعه است و تاثیر بخشی آن بر فرهنگی عمومی یک جامعه نیازمند، طراحی منسجم ساختار فرهنگی جامعه است که در این زمینه اقدام موثر باید انجام شود.

این روزنامه افزوده است که از سوی دیگر سیاست که دایره عمل همه شئون اجتماعی یک جامعه از اقتصاد تا فرهنگ و هنر و ورزش را سمت و سو می‌دهد؛ در افغانستان بسیار متشتت و نا امید کننده است.

وحدت با اشاره به اینکه دیپلماسی پینگ پنک در زمان کسینجر و برای بهبود مناسبات چین و آمریکا شکل گرفت، نوشته که ما نباید سوار بر هیجانات عمومی کارکردهای ورزش را به اموری کشانیم که نه واقعیت عملی داشته باشد و نه واقعیت علمی.

روزنامه انصاف نیز با اشاره به قهرمانی تیم ملی افغانستان افزوده است که وزش می‌تواند چاشنی و پتانسیل فوق العاده نیرومندی در راستای وحدت و همپذیری اقوام ساکن افغانستان و علاوه بر آن زمینه رشد و شکوفایی استعدادها را در کشور فراهم کند.

روزنامه جامعه باز نیز نوشته است که این پیروزی درک جدیدی را به برنامه ریزان کشور داد و اینکه باید در برنامه بزرگ خود سهم بزرگی را به ورزش اختصاص دهند. وزش خون همگان برای همگرای به جوش آورد و فریاد زنده باد افغانستان بلند شد.

این روزنامه با اشاره به اینکه شادی کمترین چیزی است که در زندگی ما وجود دارد، افزوده است که تاکنون خبر مرگ بر روی موجها فرستاده شده بود و تنها خبری از زندگی اگر بخش شد آن هم ورزش بود.

روزنامه جامعه باز افزوده است که مدال برنز المپیک،قهرمانی در کریکت و جام قهرمانی جنوب آسیا تنها لحظه‌های ناب زنده بودن، بوده است که مردم کشور بدون مرزبندی در کنار هم ایستادند و کف زدند.

مطالب مرتبط