روزنامه های کابل: یکشنبه ۲۴ سرطان

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتاً به مسایل مربوط به انتخابات و تحلیل اظهارات حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان در اجلاس شانگهای پرداخته‌اند.

ماندگار یک روز مانده به آغاز ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، در سرمقاله خود "نشانه‌های مهندسی انتخابات" را برشمرده است. به نظر نویسنده، جا به جایی افراد نزدیک به رئیس جمهوری، یکی از این نشانه‌ها است و مشکلات در توزیع کارتهای شناسایی رای دهندگان در مناطق ناامن نشانه دیگر آن است.

نویسنده ماندگار حکومت را متهم کرده که برای تامین امنیت در آستانه انتخابات تلاش‌های لازم به خرج نداده و در عوض تلاش کرده که "مهره‌های همسو و هم‌فکر" با مقامها در سمت‌های حساس امنیتی تعیین شوند. ماندگار جابه جایی در وزارت داخله/کشور را بخشی از تلاش‌ها در راستای مهندسی انتخابات دانسته است.

سرمقاله‌نویس ماندگار سخنان اخیر حامد کرزی رئیس جمهور در حاشیه اجلاس شانگهای در مورد نامزدهای انتخابات را "حمایت تلویحی" از زلمی رسول، وزیر امور خارجه به عنوان نامزد مورد نظر خود دانسته و افزوده که این کار او نوعی "لابی‌گری" برای آقای رسول است.

آقای کرزی در دیداری با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی شانگهای گفته بود که چند نفر نامزد انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان هستند که یکی از آنها در این دیدار حضور دارد. آقای رسول در این دیدار حضور داشت و رسانه‌ها این سخنان آقای کرزی را اشاره به نامزدی احتمالی او تعبیر کردند.

ماندگار وضعیت کنونی را در مورد انتخابات "بسیار نگران‌کننده" خوانده و افزوده که نیاز است که گروههای منتقد و مخالف آقای کرزی مواردی را که نویسنده برشمرده از یاد نبرند و برای خنثی‌سازی که روزنامه آن را "مهندسی انتخابات" خوانده تلاش برنامه‌ریزی شده و هماهنگ به خرج دهند.

جامعه باز در مقاله‌ای با عنوان "قربانی‌شدن دموکراسی بهای سنگین تاخیر انتخابات" نوشته که تاخیر برگزاری انتخابات به معنای بازگشت به تاریخ و سنت‌های ناکارآمد گذشته است. نعمت حیدی در این مطلب افزوده که هنوز هم افکار "ارتجاعی" و قدرتمند در جامعه وجود دارد که خطر جدی برای نهادینه شدن دموکراسی محسوب می‌شود.

نویسنده جامعه باز با اشاره با این موضوع که هنوز هم دموکراسی در افغانستان آسیب‌پذیر است، نوشته که تاخیر برگزاری انتخابات بر انگیزه مشارکت سیاسی شهروندان به صورت مستقیم اثر می‌گذارد و این پیامدهای ناگواری دارد. به باور نویسنده، این کار باعث بی‌اعتمادی میان مردم و دولت و بحران مشروعیت دولت خواهد شد.

۸صبح اظهارات آقای کرزی در اجلاس شانگهای در مورد این که نباید انتظار داشت که ناتو مشکل تروریسم را در منطقه حل کند را بررسی کرده است. روزنامه با تاکید بر این که افراطگرایی مسلح محصول سیاست‌های برخی کشورهای منطقه است، نوشته که این مشکل می‌تواند با شکل‌گیری همکاری‌های منطقه‌ای حل شود.

به تعبیر نویسنده، کشورهای منطقه نه تنها در راستای ایجاد همکاری‌های منطقه‌ای برای حل افراط‌گرایی تلاش نکرده، بلکه برخی از کشورها از آن برای تحت فشار قرار دادن برخی کشورهای دیگر استفاده کرده‌اند. ۸صبح به عنوان مثال یادآوری کرده که در گذشته حرکت اسلامی ازبکستان زیر چتر حاکمیت طالبان در افغانستان صاحب پایگاه بود، حالا در پاکستان فعالیت می‌کند.

سرمقاله‌نویس ۸صبح افزوده که حرکت اسلامی ازبکستان از سوی برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس هم حمایت می‌شود و شبکه‌های حمایت نیرومندی در پاکستان دارد و سران این گروه می‌خواهند در مناطق شمالی افغانستان نفوذ داشته باشند. روزنامه مدعی شده که جدای طلبان اویغور هم در پاکستان حاشیه امنیت دارند.

۸صبح تاکید کرده که انتظار این بود که کشورهای منطقه برای حل مشکلات منطقه‌ای خود در چهارچوب برنامه راهبردی مشترک ابتکار عمل را به دست گیرند و همکاری‌های منطقه‌ای را شکل دهند تا فعالیت‌های گروههای مسلح افراطی در منطقه مهار شوند. روزنامه هشدار داده که اگر این کشورها ابتکار را به دست نگیرند، دیگران به حال آنها دل نخواهند سوزاند.

آرمان ملی در سرمقاله خود نیروهای امنیتی را ستایش کرده و نوشته که این نیروها هر روزه قربانی می‌دهند تا برای کشور امنیت، ثبات، رفاه و خوشبختی بیاورند. روزنامه تاکید کرده که آنها برای موفقیت خود نیازمند حمایت مردم هستند و مردم هم باید از این نیروها حمایت کنند.

نویسنده آرمان ملی با اشاره به این که نیروهای امنیتی به زودی مسئولیت تامین امنیت را در سراسر کشور به عهده می‌گیرند نوشته که پشتیبانی از ارتش، پلیس و ماموران امنیت ملی وظیفه دولت و همه افراد ملت است. به نظر روزنامه، پشتیبانی گسترده از این نیروها می‌تواند انگیزه آنها در انجام وظایف‌شان را تقویت کند.

مطالب مرتبط