کرزی دستور تحقیق علت مرگ ۲۷ معدنچی در سمنگان را صادر کرد

Image caption آقای کرزی به وزارت معادن دستور داده که چگونگی وقوع این رویداد را بررسی کند و تدابیر لازم را برای جلوگیری از تکرار آن در آینده اتخاذ کند

دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان تایید کرده که در اثر ریزش معدن زغال سنگ در ولایت شمالی سمنگان ۲۷ نفر کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شده اند.

پیشتر مقامهای محلی گفته بودند که این معدن در منطقه "آبخورک" ولسوالی رویی و دوآب عصر دیروز (۲۳ سنبله/شهریور) فروریخت و عملیات نجات برای گیرماندگان آغاز شد و تا دیروقت شب ادامه داشت.

براساس اطلاعیه ریاست جمهوری، آقای کرزی به وزارت معادن دستور داده که هیئتی بلندپایه به محل رویداد اعزام کند تا وضعیت را از نزدیک بررسی و به آسیب دیدگان کمک کند.

عصمت الله از ساکنان منطقه آبخورک به بی بی سی گفت که دو گروه ۲۷ نفری معدنچیان در این معدن دولتی کار می کردند و ساعت دو دیروز وقتی که گروه دوم پس از پایان شیفت کاری گروه اول وارد معدن شد، بخشی از تونل معدن فروریخت.

به گفته او، در زمان وقوع این رویداد ۲۴ نفر در داخل تونل بودند که همگی کشته شدند و زخمیان کسانی هستند که در وقت بیرون آوردن اجساد قربانیان در داخل معدن مسموم شدند یا به نحوی دیگر آسیب دیدند.

عصمت الله افزود که این معدن زمانی فروریخت که سیم های برق جنراتور با هم اتصال کرد و ستونهای چوبی تونل معدن آتش گرفت و به دنبال آن صدای انفجار شنیده شد.

Image caption سخنگوی وزارت معادن: باور اغلب این است که این کار شاید از سوی گروههای مخالف این برنامه طرح ریزی شده باشد

اما محمدرفیع رفیق صدیقی سخنگوی وزارت معادن در مصاحبه ای با بی‎بی‎سی اظهارات عصمت الله در مورد چگونگی زخمی شدن زخمیان را نه رد کرد و نه تایید، اما در مورد علت این رویداد گفت که این "کار برنامه ریزی شده محالفان مسلح" است.

به گفته او، پیش از وقوع این رویداد شماری از افراد مسلح وابسته به گروه طالبان در منطقه دیده شده بوده اند، اما عصمت الله گفت که منطقه آبخورک مشکل امنیتی وجود ندارد و طالبان در آن جا حضور ندارند.

آقای صدیقی افزود: "وقتی که می‎گویم این کار از طرف گروههای مخالف صورت گرفته، حالا این ممکن است کار خرابکارانه باشد یا تلاشی باشد برای سد واقع شدن در برابر کارکردهای این وزارت [وزارت معادن]. باور اغلب این است که این کار شاید از سوی گروههای مخالف طرح‌ریزی شده باشد."

با وجود این، سخنگوی وزارت معادن افزود که در حال حاضر (عصر یکشنبه) عبدالجمیل حارس معاون وزیر معادن به همراه گروهی از بازرسان و کارشناسان به دستور رئیس رئیس جمهوری به محل رویداد رفته و در مورد این رویداد تحقیق می کند.

آقای صدیقی گفت که پس از انجام این تحقیقات، به سوالهایی که در این مورد جود دارد، پاسخهای دقیقتری داده خواهد شد.

برخی از کارشناسان انتقاد کرده اند که تدابیر امنیتی لازم در این معدن رعایت نشده بود و کارگران هم آموزش نشده بود. آگاهان معتقدند که کار استخراج زغال سنگ در این معدن به صورت حرفه ای به پیش نمی رفت.

Image caption شرایط استخراج زغال سنگ در افغانستان مناسب نیست - عکس از بایگانی

گفته شده که در این معدن استحکامات لازم هم به کار نرفته بوده و تنها ستونهای چوبی در تونل آن نصب شده بود که به گفته شاهدان، با آتش گرفتن تونل این ستونها هم سوخت و در نتیجه بخشی از تونل فروریخت.

وزارت معادن هنوز این اظهارات را تایید نکرده است.

معدن زغال سنگ آبخورک در منطقه کوهستانی در ولسوالی رویی و دوآب ولایت سمنگان موقعیت دارد که به معادن بزرگ زغال سنگ "دره صوف" در همین ولایت و "آش پشته" در ولایت بامیان نزدیک است.

گفته می شود که این معادن بیشتر به صورت غیرحرفه‎ای و در شرایط نامناسب استخراج می‎شود و دستورالعمل‎های ایمنی در آنها به خوبی رعایت نمی‎شود.

پیش از این هم گزارشهایی از رویدادهایی در این معادن منتشر شده که در برخی موارد این رویدادها تلفاتی هم به دنبال داشته است.

مطالب مرتبط