ثبت نام نامزدهای انتخابات افغانستان آغاز شد

Image caption جناحهای مختلف تاکید کرده اند که حکومت باید زمینه برگزاری انتخابات شفاف و سالم را فراهم کند

در نخستین روز مهلت ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، هیچ فردی در کمیسیون مستقل انتخابات ثبت نام نکرد.

اگرچه قبلا این کمیسیون از خبرنگاران خواسته بود که برای پوشش روز اول ثبت نام نامزدهای انتخابات به دفتر این نهاد حضور یابند، اما هیچ یک از افرادی که فرمهای ثبت نام دریافت کرده بودند، جهت ثبت نام به کمیسیون نیامدند.

مقامهای کمیسیون گفته اند که تا حال ۲۹ نفر برای ریاست جمهوری و بیش از هزار و صد نفر برای نامزدن شدن در شوراهای ولایتی، بسته های اطلاعاتی ویژه نامزدی انتخابات را دریافت کرده اند.

صفی الله امین زاده خبرنگار بی بی سی، که به دفتر کمیسیون انتخابات رفته بود، می گوید احتمالا دشواری شرایط نامزدی باعث شده که نامزدها نتوانند در روز اول ثبت نام نامزدها نام نویسی کنند.

یکی از شرایط نامزدی این است که کسانی که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نامزد می‌کند باید اسامی دست کم صد هزار رای دهنده از حد اقل ۲۰ ولایت را همراه با شماره های کارت‌ها، امضا و نشان انگشت شان به عنوان تائید نامه، به کمیسیون ارائه کنند.

نداشتن تابعیت کشورهای دیگر، متولد از پدر و مادر افغان، مسلمان بودن، تکمیل کردن چهل سالگی و عدم محکومیت از سوی دادگاه به ارتکاب جرایم ضد بشری،‌ جنایت و یا حرمان از حقوق مدنی، از دیگر شرایط نامزدی ریاست جمهوری است.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، همزمان با ثبت نام، دو معاون خود را هم به کمیسیون معرفی می‌کنند.

مطابق تقویم اعلام شده کمیسیون مستقل انتخابات، نامزدها تا ۱۴ میزان/مهر فرصت دارند که ثبت نام کنند.

مطابق قانون اساسی، یک فرد در افغانستان حد اکثر دو دوره پنج ساله پیهم، می‎تواند در مقام ریاست جمهوری کار کند.

در هفته های اخیر، احزاب و ائتلاف‌های سیاسی به شدت سرگرم گفت‌وگو و چانه‎زنی برای رسیدن به توافق برای نامزد واحد و جلب حمایت از نامزدهای مورد نظر خود بوده اند.

سه هفته پیش بزگترین ائتلاف گروه‌های سیاسی موسوم به "ائتلاف انتخاباتی" با شرکت بعضی از احزاب عمده اعلام موجودیت کرد، هرچند این ائتلاف نیز هنوز موفق به معرفی نامزد مورد نظر خود نشده است.

از سوی دیگر افراد و شماری از گروه‌های نزدیک به حامد کرزی رئیس جمهوری هم سرگرم گفت‌وگو با گروه‌های مختلف بوده اند.

امنیت از چالش‌های اصلی در برابر انتخابات آینده ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی است. جناح‌های مختلف تاکید کرده اند که حکومت باید زمینه برگزاری انتخابات شفاف، سالم و سراسری را فراهم کند.

مطالب مرتبط