افسر ارشد پلیس زن ولایت هلمند به دنبال سوءقصد درگذشت

نگار، عکس دفتر مطبوعاتی والی هلمند
Image caption در وبسایت وزارت داخله از خانم نگار به عنوان "نمونه موفق" در میان افسران پلیس یاد شده

وزارت داخله/کشور افغانستان از درگذشت "نگار" افسر پلیس زن ولایت هلمند که دیروز در اثر شلیک دو موتورسوار مسلح زخمی شده بود، خبر داده است.

خانم نگار صبح روز یکشنبه، ۲۴ سنبله/شهریور هدف شلیک گلوله دو مرد مسلح قرار گرفت و بازوی راستش زخمی شد.

این افسر ارشد پلیس مسئول بخش خود در دستگاه پلیس ولایت هلمند بود و یک ماه پیش جایگزین یک افسر پلیس زن دیگر شده بود که او هم جان خود را در این شغل از دست داده بود.

وزارت داخله به صورت مشخص نگفته که این افسر پلیس ولایت ناآرام هلمند توسط چه کسانی هدف سوء قصد قرار گرفت، اما گفته که او "در اثر حمله ناجوانمردانه دشمنان صلح و ثبات مردم افغانستان جام شهادت نوشید."

دفتر مطبوعاتی ولایت هلمند گفته که خانم نگار توسط "دو تروریست" هدف سوء قصد قرار گرفت.

در وبسایت این وزارت از خانم نگار به عنوان "نمونه موفق" در میان افسران پلیس یاد شده که در یکی ا زمناطق دوردست کشور برای مردم خدمت می‌کرد. وبسایت افزوده که شجاعت او "بی‌نظیر" بود.

دیروز دفتر مطبوعاتی والی هلمند از تلاشهای نیروهای امنیتی برای دستگیری عاملان حمله به خانم نگار خبر داد، اما به نظر می رسد که هنوز آنها موفق به این کار نشده اند.

در ماههای اخیر شماری از زنان برجسته در ولایت هلمند ترور شده اند و از آن جمله "اسلام بی‌بی" بود. او قبلاً در سمتی که خانم نگار کار می کرد، مشغول به کار بود.

تعداد زنانی که در پلیس افغانستان مشغول کار هستند چندان زیاد نیست. بر اساس آمار رسمی، شمار کل آنها به ۱۵۰۰ نفر می رسد که یک درصد کل پلیس این کشور را تشکیل می دهند.

اخیراً سازمان خیریه بریتانیایی آکسفام در گزارشی نوشت که دولت افغانستان در رسیدن به هدف خود که استخدام پنج هزار زن در نهادهای پلیس بود، ناکام مانده است.

این سازمان خواستار حمایت دولت از زنان برای ورود به نهادهای امنیتی شده و تاکید کرده است که باید منابع مالی و حمایت های لازم در این زمینه فراهم شود.

مطالب مرتبط