روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۲۵ سنبله

Image caption طنز بدون شرح، روزنامه افغانستان

آغاز روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، کشته شدن ۲۷ معدنچی در شمال افغانستان و تلاش کابل برای از سرگیری مذاکرات صلح محتوای تیترهای درشت روزنامه های چاپ امروز کابل است.

طبق جدول روند برگزاری انتخابات، از امروز روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری رسما آغاز شد و این روند تا اعلام فهرست نهایی نامزدان ۲۰ روز وقت می گیرد.

گزارش های غیر رسمی می رساند که تاکنون ۳۰ نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری که تا شش ماه دیگر برگزار خواهد شد فورم ثبت نام دریافت کرده اند.

روزنامه هشت‌صبح به روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری پرداخته و زیر عنوان " فرهنگ نامزد کردن" نوشته است که به اساس گزارش ها تا کنون شماری از هنرمندان، والیان، وزیران سابق و "چهره‌های محبوب غیرسیاسی" فورمه های ثبت نام دریافت کرده اند.

روزنامه نوشته که در سال های گذشته به دلیل نقص در قوانین انتخاباتی و نبود سیستم حزبی، "نوع خاص فرهنگ نامزد شدن" در انتخابات ترویج شده و به نظر می رسد تعداد نامزدان این دور انتخابات ریاست جمهوری هم زیاد باشد.

سرمقاله نویس هشت‌صبح، در ادامه نوشته که در افغانستان هرکسی بدون این که حتی در مورد وظایف یک نماینده مجلس یا رئیس جمهوری معلوماتی داشته باشد خود را در انتخابات نامزد می کند در حالی که هدف اصلی آن شهرت طلبی است.

روزنامه آرمان‌ملی، در مطلب اصلی صفحه اول خود نوشته است که کمیسیون برگزاری انتخابات شرایط نامزد شدن در انتخابات آینده ریاست جمهوری را سخت تر کرده که به اساس آن متقاضی باید یک میلیون افغانی پول نقد و صدهزار شماره کارت های رای دهی را به عنوان ضمانت به کمیسیون انتخابات بسپارد.

روزنامه آرمان‌ملی، نوشته است که با آغاز روند ثبت نام رای دهندگان، تلاش ها برای جلوگیری از برگزاری انتخابات به بیهودگی منتج می شود.

همزمان با آغاز روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، شماری از رسانه ها در مورد نامزدان احتمالی مطالب تحلیلی منتشر کرده اند. روزنامه سرنوشت از زبان سفیر بریتانیا در کابل نوشته که طالبان هم می توانند در انتخابات شرکت کنند.

پیشتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هم از طالبان خواسته بود که برای رسیدن به قدرت در این کشور از جنگ دست بشکند و از راه انتخابات پیش بیایند.

روزنامه سرنوشت نوشته است که ریچارد ستاگ سفیر بریتانیا در کابل در مقاله ای که به مناسبت روز جهانی دموکراسی نوشته گفت است که "اگر طالبان می خواهند که در انتخابات شرکت کنند و یک نامزد در این انتخابات داشته باشند، آنها حق آن را دارند."

Image caption طنز بدون شرح، روزنامه جامعه‌باز

در قانون اساسی افغانستان آمده که هر شهروند افغانستان می تواند خود را در انتخابات نامزد کند.

روزنامه افغانستان هم در گزارش تحلیلی خود به اظهارات سفیر بریتانیا در کابل نگاهی انداخته و نوشته است که این اظهارات در حالی از زبان یک مقام بریتانیایی مطرح می شود که طالبان در حال حاضر مشغول جنگ رو در رو با نیروهای بین المللی اند.

روزنامه افغانستان از زبان سفیر بریتانیا در کابل همچنین نوشته که بریتانیا در روند انتخابات مداخله نمی کند و افغان ها خود می دانند که شخص مناسب برای رهبری افغانستان چه کسی است.

روزنامه جامعه‌باز، در مطلبی تحلیلی در مورد روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نوشته که ثبت نام نامزدان انتخابات در افغانستان هیجان زیادی به همراه آورده است.

به نظر نویسنده جامعه‌باز، "بازیگران سیاسی سعی دارند در این فرصت، تمامی‌هوش و حواس خود را جمع کنند، تا تصمیمی‌یا اقدامی‌را اتخاذ کنند، که خطایی در آن محتمل نباشد."

در مطلب روزنامه، از انتخابات به عنوان یک بازی نام برده شده که تصویب قوانین برگزاری آن صفت قواعد و نامزدان و مردم نقش بازیگران این بازی را دارند. نوعی بازی که فرصت رشد و توسعه سیاسی را در جامعه مهیا می کند.

روزنامه وحدت نوشته است که مردم افغانستان که از انتخابات های گذشته تجربه گرفته اند انتظار می رود که در این دور انتخابات ریاست جمهوری حضور آگاهانه‌ای داشته باشند.

به نظر روزنامه وحدت، هرچند شماری از حلقه ها سعی بر مهندسی کردن انتخابات دارند اما مردم می توانند با ایفای نقش تاثیر گذار خود جلو "سنگ اندازی ها" در انتخابات پیش رو را بگیرند.

انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان در شانزدهم حمل سال ۱۳۹۳ تا شش ماه دیگر برگزار خواهد شد.

امنیت عمده ترین چالش فراراه برگزاری انتخابات عنوان می شود که بسیاری ها را نگران برگزاری انتخاباتی سرتاسری کرده است.

مطالب مرتبط