کرزی: برگزاری انتخابات قطعی است

Image caption آقای کرزی گفت که برگزاری انتخابات در افغانستان قطعی است

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در نشست "جوانان و مسایل ملی" تاکید کرد که با وجود ناامنی در افغانستان، انتخابات در این کشور برگزار خواهد شد.

در این نشست که در تالار رادیو تلویزیون افغانستان برگزار شده بود، حامد کرزی به سوالات شماری از جوانان که در این تالار حضور داشتند، پاسخ داد.

پرسش و پاسخ جوانان با رئیس جمهور کرزی، بصورت زنده از رادیو تلویزیون دولتی افغانستان نیز پخش شد.

حامد کرزی گفت: "هیچ زمانی نباید به برگزاری انتخابات شک کنیم. می‌دانم در بعضی ولایات ناامنی است اما ما باید باز هم صدای انتخابات را بلندتر کنیم و برای برگزاری آن کوشش کنیم."

تاکید رئیس جمهوری افغانستان بر برگزاری انتخابات در حالی صورت می‌گیرد که به تازگی کمیسیون مستقل انتخابات نیز از تلاش گروه‌هایی برای برگزار نشدن و یا تاخیر انتخابات خبر داده بود.

مقامات امنیتی این کشور نیز اعلام کرده اند که تامین امنیت نیمی از مراکز رای دهی در افغانستان دشوار است و این مراکز با تهدید امنیتی رو به رو هستند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین تاکید کرد که برگزاری انتخابات سراسری و بدون تقلب، برای او یک موفقیت است و او برای برگزاری آن نهایت تلاش خود را خواهد کرد زیرا برگزار نشدن انتخابات برای افغانستان بسیار خطرناک است.

او افزود که نیروهای امنیتی نیز خواهند کوشید که امنیت را در سراسر افغانستان تامین کنند.

حامد کرزی تاکید کرد که او تا زمان اعلام فهرست نهایی نامزدان انتخابات، در این عرصه دخیل است و به سیاستمداران و رهبران احزاب مشورت داده و همکاری خواهد کرد، اما پس از آن کاملا بی‌طرف خواهد بود.

ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته آغاز شد و تا انتخابات کمتر از هفت ماه باقی مانده است.

برای موافقتنامه امنیتی با آمریکا عجله نداریم

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی دیگر از سخنانش به موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا اشاره کرد و آن را یک مساله مهم و حیاتی برای افغانستان خواند.

او افزود: "حکومت افغانستان این پیمان را با توجه ذره بینی و ثانیه وار زیر مطالعه و مذاکره دارد. آمریکایی‌ها می‌گویند به عجله [امضا] شود ما می‌گوییم درست شود."

او از تامین امنیت و صلح در افغانستان، تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان، تقویت اقتصاد این کشور و حفظ حاکمیت ملی افغانستان به عنوان شرایط افغانستان در این موافقتنامه یاد کرد که باید از سوی آمریکا تضمین شود.

او بار دیگر به ایجاد پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان اشاره کرد و گفت که افغانستان این پایگاه ها را بدون امنیت در افغانستان قبول ندارد.

آقای کرزی افزود که تاکید افغانستان بر روی این شرایط سبب تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی شده است.

رئیس جمهور کرزی گفت آمریکایی ها سعی دارند که این موافقتنامه تا ماه میزان/مهر امضا شود اما افغانستان برای امضای این موافقتنامه هیچ عجله‌ای ندارد: "اگر تا ماه میزان و اکتبر این ضمانت‌ها را ندادند و به توافق نرسیدیم، انتظار بکشند تا حکومت آینده. حتمی نیست که من امضا کنم منتظر انتخابات و حکومت بعدی باشند."

مقام های آمریکایی قبلا اعلام کرده اند که آنها یکسال قبل از خروج کامل نیروهای این کشور از افغانستان باید در وضعیت روشنی قرار داشته باشند. این مقامات گفته اند اگر موافقتنامه امنیتی با افغانستان تا ماه اکتبر امضا نشود، آنها گزینه خروج کامل را جدا بررسی خواهند کرد.

موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا در واقع جزئی از پیمان استراتیژیک میان افغانستان و آمریکا است که در سال ۲۰۱۱ بین دو کشور امضا شد و در کنگره آمریکا و شورای ملی افغانستان نیز تائید شد.

در زمان امضای این پیمان استراتژیک هردو کشور توافق کردند که بخش مربوط به مسایل امنیتی این پیمان در یک سند جداگانه تا یک سال دیگر تنظیم شود.

مطالب مرتبط