روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۲۷ سنبله

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

بحث انتخابات و موافقتنامه امنیتی آمریکا و افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۷ سنبله/شهریور کابل است.

روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در یک نشست با جوانان، تاکید کرد که با وجود ناامنی در بعضی ولایات کشور، انتخابات در افغانستان حتما برگزار خواهد شد.

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که این سخنان آقای کرزی می‌تواند به شکل گیری فضای جدید و مساعدی برای مشارکت مردم در روندهای انتخاباتی مانند ثبت نام و رای دادن کمک کند.

جامعه باز نوشته که این اظهارات می‌تواند فضای خشم آلود سیاسی را به دنبال درخواست حلقاتی برای تعویق انتخابات، تغییر دهد.

روزنامه دولتی انیس نیز می‌نویسد که سخنان رئیس جمهوری افغانستان نشان می‌دهد که حکومت و نهادهای مرتبط در راستای برگزاری انتخابات مصمم هستند.

نویسنده انیس از مردم خواسته تا با توجه به تلاش حکومت در این راستا، همدوش دولت برای برگزاری یک انتخابات سراسری و شفاف بکوشند.

اما روزنامه وحدت ارگان نشراتی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان می‌نویسد که افغانها آنقدر به اقدامات حکومت بی باور شده‌اند که رئیس جمهور لازم می‌بیند قاطعیت خود را برای برگزاری انتخابات بارها و در هر مجلسی تکرار کند.

روزنامه افغانستان به امنیت انتخابات پرداخته است.

افغانستان نوشته که انتخابات یک پروسه سیاسی مهم و ملی است بنابراین باید نیروهای امنیتی برای برگزاری آن در یک فضای امن نهایت کوشش خود را کنند.

به باور نویسنده افغانستان، فعالیت های مثبت نیروهای امنیتی از یکطرف اعتبار آنها را نزد مردم بالا می‌برد و از جانب دیگر دشمنان را برای انجام برنامه های شان ناامید می‌سازد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در نشست دیروزی بار دیگر به شرایط افغانستان برای امضای موافقتنامه امنیتی تاکید کرد و گفت که افغانستان برای امضای این موافقتنامه هیچ عجله‌ای ندارد.

روزنامه سخن جدید می‌نویسد که این سند برای هر دو طرف دارای اهمیت سرنوشت سازی است و هر دو جانب بر امضای آن تاکید دارند.

سخن جدید نوشته که پیش شرط های تعامل دو جانب نشان می‌دهد که اعتماد لازم میان دو کشور وجود ندارد.

به باور نویسنده سخن جدید این بی اعتمادی از جانب کابل بیشتر مشهود است و تعهد شکنی آمریکا در بسی از موارد این اعتماد را از بین برده است.

اما روزنامه ماندگار می‌نویسد که ارگ هنوز از معاملات پنهان خود بر سر موافقتنامه امنیتی دست نکشیده است.

ماندگار نوشته که 'رئیس جمهوری افغانستان در تلاش است در بدل حمایت آمریکا از نامزد مورد نظرش، موافقتنامه امنیتی را امضا کند.'

ماندگار افزوده که سخنان دیروزی آقای کرزی، نوعی 'به معامله طلبیدن بود آن هم با ادبیات عوام فریبانه.'

اما روزنامه انصار تاکید آقای کرزی را برای تضمین شرایط اش تحسین کرده است.

انصار می‌نویسد که آمریکا در تلاش است با زیر فشار قرار دادن افغانستان این موافقتنامه را امضا کند.

به باور نویسنده انصار، آمریکا با امضای این موافقتنامه در تلاش باقی ماندن در افغانستان است اما تجربه ثابت ساخته که آمریکا با هر بهانه‌ای می‌تواند به حضورش در این کشور ادامه دهد.

مطالب مرتبط