کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی آغاز به کار کرد

Image caption اعضای این کمیسیون گفته که تاخیر در معرفی اعضای آن، کارشان را عقب انداخته است

اعضای کمیسیون شکایت های انتخاباتی افغانستان در نخستین روز کاری خود، رئیس و هیات اداری این کمیسیون را انتخاب کردند.

عبدالستار سعادت، رئیس، ریدا عظیمی معاون و نادر محسنی دبیر این کمیسیون انتخابات شدند.

عبدالستار سعادت رئیس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی در اولین روز کاری این کمیسیون گفته است که چالش ها در افغانستان زیاد است.

آقای سعادت به خبرنگاران گفته که زورگویی از جمله چالش هایی است که اعضای این کمیسیون احتمالا با آن مواجه خواهند شد اما او اعلام کرد که هیچگاهی تحت تاثیر فشار و زور زورمندان قرار نگیرد.

هیات اداری این کمیسیون از مردم و نهادهای جامعه مدنی خواستند که در کنار این کمیسیون بایستند و از همکاری خود با کمیسیون شکایت های انتخاباتی دریغ نکنند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هم در مراسم تحلیف اعضای جدید کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی که در مقر ریاست جمهوری برگزار شد، شرکت کرد و گفت که هیچگاهی در وظایف این کمیسیون مداخله نخواهد کرد.

در یک خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده‌ که اعضای جدید این کمیسیون سوگند یاد کردند که وظایف خود را "با صداقت، ایمانداری، استقلال و بی طرفی کامل" انجام خواهند داد.

در این خبرنامه از زبان حامد کرزی آمده: "آرزو دارم کمیسیون شکایات انتخاباتی امور خویش را با صداقت و ایمانداری به خیر این مملکت بدون هیچگونه دیدگاه و مداخله سیاسی و بدون پذیرفتن مداخلات سیاسی از بیرون اداره، به پیش ببرد."

کمیسیون شکایت های انتخاباتی افغانستان پنج عضو دارد و بررسی و پیگیری شکایت‌‎های مرتبط به مسایل انتخاباتی از وظایف عمده کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت های انتخاباتی است.

این کمیسیون قرار بود چهار هفته پیش، شروع به فعالیت کند اما بنابر دلایلی از جمله تاخیر در معرفی پنج عضو آن توسط رئیس جمهوری، امروز به کار آغاز کرد.

معاون این کمیسیون در صحبتی با بی‌بی‌سی گفت که تاخیر در معرفی اعضای این کمیسیون کارشان را عقب انداخته و سعی خواهند کرد که با "تلاش شبانه روزی" از کار عقب نمانند.

در انتخابات قبلی ۲ شهروند خارجی نیز عضوی کمیسیون بودند که از سوی دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) معرفی می شدند. اما به اساس قانون جدید تشکیل، وظایف و صلاحیت های کمیسیون انتخابات، شهروندان خارجی حق عضویت در این کمیسیون را ندارند.

افغانستان کمتر از هفت ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را برگزار می کند.

مطالب مرتبط