فرزند برهان‌الدین ربانی: به پرونده قتلهای زنجیره‌ای در افغانستان رسیدگی شود

صلاح الدین ربانی
Image caption صلاح الدین ربانی عدم رسدگی به "قتل‌های زنجیره‌ای" را نشانه فقدان توانایی یا اراده سیاسی دانسته است

صلاح‌الدین ربانی، فرزند برهان الدین ربانی، رئیس جمهور سابق و رئیس مقتول شورای صلح افغانستان با انتقاد از عدم رسیدگی به پرونده کشته شدن پدرش، از دولت خواست به پرونده "قتل‌های زنجیره‌ای" در افغانستان رسیدگی کند.

روز ٢٩ سنبله/شهریور امسال مصادف با دومین سالگرد ترور برهان‌الدین ربانی به دست فردی است که با تظاهر به اینکه نماینده طالبان برای گفتگوی صلح است، با او ملاقات کرد و سپس با انفجار بمب جاسازی شده در دستارش، آقای ربانی را به قتل رساند.

در سالهای گذشته، ژنرال داوود، داوود، مولانا سید خیلی فرمانده پلیس قندوز، ژنرال خان محمد، فرمانده پلیس ولایت قندهار و شاه جهان نوری فرمانده پلیس تخار همگی طی کمتر از دو ماه یکی پس از دیگری ترور شدند در حالیکه همه آنان از چهره‌های وابسته به حزب جمعیت اسلامی به رهبری برهان‌الدین ربانی بودند.

صلاح‌الدین ربانی، که به جای پدرش به ریاست شورای عالی صلح افغانستان منصوب شده، در سخنان خود افزود که عدم رسیدگی به این پرونده‌ها نشان خواهد داد که یا دولت توانمندی رسیدگی به قتل این افراد را ندارد و یا اینکه اراده سیاسی لازم برای چنین تحقیقاتی موجود نیست.

او در ادامه با تاکید به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال ۱۳۹۳ گفت که انتقال مشروع قدرت در افغانستان تنها از طریق انتخابات آزاد ممکن است.

آقای ربانی افزود که عدم برگزاری انتخابات مغایر تمام خواست‌های مردم افغانستان است.

وی درباره روند انتخابات آینده در افغانستان تاکید کرد که برای توسعه افغانستان نیاز است که رقابت کنندگان انتخابات آینده افغانستان برنامه‌های بزرگ ملی داشته باشند.

رئیس شورای عالی صلح افغانستان با اشاره به اینکه بیشتر رقابت‌های انتخاباتی پیش از این، "شخصیت محور" بوده است، تاکید کرد که بعد از این رقابتها باید "برنامه محور" باشد.

Image caption علاوه بر برهان الدین ربانی شماری از اعضای حزب جمعیت اسلامی او نیز ترور شدند

صلاح‌الدین ربانی از نهادهای مدنی و مردم افغانستان خواست با طرح مطالبات‌شان انتخابات بعدی را برنامه محور سازند و در این انتخابات از نامزدها و احزاب سیاسی کشور بخواهند مطالبات‌شان را برآورده کنند.

او تصریح کرد که فضای انتخابات را نباید قطب‌بندی کرد و لازم است برای برگزاری شفاف این انتخابات تلاش شود و تاکید کرد که نباید برد و باخت را به زمینه ایجاد کینه و نفرت تبدیل کرد.

ربانی با اشاره به اینکه باید تلاش و کوششی همگانی برای استقرار صلح دایمی در افغانستان صورت گیرد، گفت که در این روند نباید ارزشهای ۱۲ سال گذشته زیر سئوال رود و نباید از خطوط قرمز عبور شود.

حامدکرزی نیز که در این مراسم حضور داشت در ستایش از برهان‌الدین ربانی خاطرنشان کرد:"ربانی به من گفت که برای صلح این کشور حاضرم جان خود را قربانی کنم."

کرزی تاکید کرد که برای ادامه راه برهان‌الدین ربانی لازم است که به آرمانهای او که تامین صلح دایمی در کشور بود توجه شود.

برهان‌الدین ربانی جمعیت اسلامی را تاسیس کرد و تا زمان ترور در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۱، رهبر این حزب بود.

او در طول زندگی پر فراز و نشیب سیاسی خود، مناصب متعددی از جمله ریاست جمهوری، استادی دانشگاه کابل و نمایندگی مجلس را برعهده داشت و ریاست شورای صلح آخرین این سمت‌ها بود.

مطالب مرتبط