مجلس نمایندگان افغانستان عوامل ناامنی در بدخشان را بررسی می‌کند

Image caption نمایندگان بدخشان پارلمان و حکومت را متهم به 'بی تفاوتی' در مورد ناامنی بدخشان کردند

در پی اعتراض نمایندگان بدخشان در مجلس نمایندگان، مجلس هیاتی را برای بررسی دلایل افزایش نا امنی این ولایت، تعیین کرد.

پس از شبیخون مرگبار طالبان به ماموران امنیتی در روز چهارشنبه گذشته (۲۷ سنبله/شهریور)، که منجر به مرگ ۱۸ پلیس شد، انتقادها و سوالات زیادی در مورد علل افزایش نا امنی ولایت بدخشان، مطرح شد.

نمایندگان بدخشان در مجلس گفته‌اند که محافلی در حکومت هستند که برای ناامن کردن این ولایت کوهستانی، هم به نهادهای رسمی امنیتی و هم به گروه طالبان کمک می‌کنند.

فوزیه کوفی نماینده بدخشان گفت: "دوستان و سیاسیون ما متاسفانه هم طالبان و هم پلیس محلی را در آن منطقه حمایت می‌کنند. برای این که بقای خود را در آن منطقه تضمین کنند، آتش جنگ را [می‌افروزند.] "

یک نماینده دیگر بدخشان گفت که طالبان از دو سال ونیم پیش در بدخشان نفوذ کرده‌اند و نمایندگان این ولایت، بارها این موضوع را با وزارت داخله/کشور و وزارت دفاع در میان گذاشته، اما پاسخ مثبتی دریافت نکرده‌اند.

نمایندگان این ولایت شمال شرقی افغانستان در اعتراض به آنچه که آنها "بی‌تفاوتی حکومت و پارلمان" نسبت به اوضاع بدخشان و به ویژه ولسوالی وردوج خواندند، تالار مجلس را ترک کردند.

اعتراض آنها هیات رئیسه مجلس را مجبور کرد که این موضوع را به عنوان بخشی از برنامه جلسه امروز (شنبه، ۳۰ سنبله) در نظر بگیرد و آن را به بحث بگذارد.

شماری از نمایندگان مجلس بر این مساله تاکید کردند که هیاتی بی‌طرف، که در آن نه نمایندگان بدخشان و نه مخالفان نظر آنها در آن عضویت داشته باشند، به این ولایت اعزام شود و گزارشی از وضعیت آنجا به مجلس ارائه کند.

ولایت بدخشان در بلندی‌های کوه‌های پامیر و هندوکش، با منطقه قبایلی چترال پاکستان مرز طولانی دارد.

جغرافیای ناهموار و کوهستانی بدخشان و نزدیکی آن با مناطق قبایلی پاکستان زمینه خوبی برای طالبان شمرده می‌شود و این گروه بیشتر بر سر راه نیروهای امنیتی کمین می‌گیرند.

مقامهای دولت افغانستان گفته‌اند که طالبان از پاکستان و از طریق چترال به بدخشان آمده‌اند.

مطالب مرتبط