میشل پلاتینی به افغانستان می‌رود

فدارسیون فوتبال افغانستان اعلام کرده است که میشل پلاتینی رئیس فدراسیون فوتبال اروپا، یوفا، فردا وارد افغانستان می شود تا وضعیت فوتبال این کشور را بررسی کند.

قرار است در این سفر، پلاتینی با حامد کرزی رئیس جمهور، مسئولان فدراسیون فوتبال، مقامات وزارت خارجه و بازیکنان تیم‌های ملی پسران و دختران در رده های سنی مختلف دیدار کند.

پلاتینی بعد از دیدار با مقامات دولتی و مسئولان فدراسیون افغانستان، نشست مشترک خبری با رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان خواهد داشت.

به گفته علیرضا آقازاده دبیر کل فدراسیون فوتبال افغانستان، یوفا در این آواخر در بخش‌های مختلف فدراسیون فوتبال افغانستان را یاری رسانده و سفر پلاتینی نیز می‌تواند این همکاری‌ها را بیشتر کند و بر روند رشد فوتبال پایه در افغانستان تاثیر گذار باشد.

آقازاده افزود که هدف یوفا، توجه به فوتبال پایه در افغانستان است که به این منظور در سفر پلاتینی یک جشنواره فوتبال میان ۳۰۰ دختر و پسر در شهر کابل راه اندازی می‌شود.

مقامات فدراسیون فوتبال افغانستان می‌گویند که برگزاری برنامه‌های فوتبال پایه (گرس روتس) در ولایات مختلف توسط فدراسیون فوتبال افغانستان، یوفا را علاقه مند به همکاری در این بخش کرده است.

در این راستا یوفا در نظر دارد برای ۵ الی ۱۰ سال، مربیان فوتبال جوانان را در بخش‌های مختلف آموزش داده و جشنواره و برنامه‌های آموزشی برای مربیان، استادان و نوجوانان در ولایات مختلف افغانستان راه اندازی کند.

Image caption پلاتینی یکی از بزرگان فوتبال جهان است که اکنون ریاست یوفا را عهده دارد

به گفته آقا زاده، نماینده‌های ویژه پلاتینی دو روز پیش وارد کابل شده اند تا در همکاری با فدراسیون فوتبال افغانستان، مقدمات سفر آقای پلاتینی در کابل را آماده کنند.

قرار است در این سفر ، پلاتینی هماهنگی بیشتر میان فدراسیون فوتبال افغانستان و یوفا ایجاد شود.

قرار است فدراسیون فوتبال آذربایجان که عضو یوفا است نیز در زمینه آموزش مربی‌ها بخش اداری و برنامه های فنی، به فدراسیون فوتبال افغانستان کمک کند.

پلاتینی یکی از بازیکنان مشهور فوتبال جهان بود که با ۳۵۶ گل زده در ردیف زین الدین زیدان، دیه‌گو مارادونا، پله، یوهان کرایفو آلفرد و سایر بزرگان فوتبال جهان قرار دارد.

او در سال ۲۰۰۷ میلادی به عنوان رئیس یوفا جانشین یوهانسون شد.

امسال فوتبال افغانستان سال خوبی را آغاز کرد. تیم ملی این کشور با قهرمانی در رقابت‌های جنوب آسیا و صعود ۴۸ پله‌ای در رده بندی فیفا همه را شگفت زده کرد.

قهرمانی تیم ملی یکبار دیگر نگاه سیاستمداران افغانستان را نیز جلب کرد و سبب شد کابینه افغانستان برای رشد فوتبال این کشور، یک میلیون دلار بودجه فوق العاده برای فدراسیون فوتبال اختصاص دهد.

مطالب مرتبط