روزنامه‌های کابل: شنبه ۳۰ سنلبه

روزنامه‌های روز شنبه ۳۰ سنلبه کابل انتشار فهرست مشخصات حدود پنج هزار نفری را که در اواخر دهه پنجاه خورشیدی در افغانستان کشته و روز چهارشنبه گذشته توسط روزنامه ۸صبح منتشر شدند را مهم دانسته اند.

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

به نوشته ۸صبح، این افراد توسط سازمان اگسا، (اداره اطلاعات وقت) بین سالهای ۱۳۵۷- ۱۳۵۸ به اشکال گوناگون کشته شده اند.

روزنامه جامعه باز نوشته که قدرت در هیج جامعه‌ای ماهیت اخلاقی نداشته اما در افغانستان همواره پاشنه خونین داشته است. چرخ این پاشنه خونین با خرد شدن استخوان هزاران انسان به چرخش در آمده و حاصل آن تجربیات تلخ و خاطرات ظلمانی است.

این روزنامه افزوده است که خانه به خانه این سرزمین و گوشه و گوشه آن پر است از آوای رنج و فریادهای انسان‌های جان باخته که اکنون هیج نام و نشانی از آنها نیست. سهم بازماندگان قربانیان، به غیر از رنج، تنها فهرستی بوده که در دستگاه مخوف شکنجه به بیرون درز کرده است.

جامعه باز نوشته که صاحبان سلطه و دستگاه قدرت نیز به جای نرسیده اند. نه اقتدار شان بر دستگاه سلطه برقرار و نه در دستگاه سلطه، شأن و شوکتی برای شان باقی مانده است. دولت مردان کنونی به جای بارگاه، کاخ ویرانه‌ای را تحویل گرفتند که در آن بز و گوسفند می‌چریدند.

این روزنامه افزوده که مناسبات قدرت تاکنون در جامعه افغانستان بیش از حد غیر اخلاقی و ضد انسانی بوده است. این وضعیت تاکنون ادامه دارد. راز این همه خون ریزی چیست؟ تا کی باید فهرست چند هزار نفری نشر شود؟ در کل می‌توان گفت که برای پایان این رنج به تامل و باز اندیشی در مناسبات قدرت در کشور نیاز است.

۸صبح نیز درباره فهرست قربانیان جنگ افغانستان نوشته است که قبلا گزارشی ۵۰۰ ‌صفحه‌ای به ‌نام «صدای مردم برای تامین عدالت» از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تهیه و به حامد کرزی رئیس‌جمهور داده شد بود که در عمل هیچ‌گونه اقدامی برای تامین عدالت صورت نگرفت.

این روزنامه به نقل از سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نوشته که علت اصلی عدم رسیدگی به این گزارش" سیاسی شدن فرایند عدالت انتقالی" بوده است. اما انتشار فهرست جدید، یک‌بار دیگر ضرورت به عدالت انتقالی را در افغانستان برجسته می‌کند.

۸صبح افزود است که دولت به‌عنوان یک نهاد ملی، وظیفه اجرای قانون و اعاده حقوق شهروندانش را دارا است. این نهاد وظیفه دارد تا به مساله عدالت رسیدگی کند. دولت با سکوت در برابر گزارش کمیسیون حقوق بشر، تحت عنوان "صدای مردم" عملا به گفتمان عدالت انتقالی نقطه پایان گذاشته شد.

سرنوشت نیز نوشته است که تاکنون ما در مقابل جنایت ها و جرمهایی که در افغانستان شده فقط ناله و فریاد سر داده‌ایم. ولی اقدام عملی نکرده است. اگر ما کسانی را که در زمان کمونیست‌ها جنایت کرده بود محاکمه می‌کردیم. کسانی دیگر جرئت نمی‌کرد که در زمان حکومت مجاهدین دست به جنایت بزنند.

این روزنامه افزوده که اکنون نیز جای تعجب است افرادی که در دوره های گذشته مرتکب جنایت شده اند در قدرت هستند.

روزنامه ویسا خواستار افشای نام جنایت کاران جنگی در افغانستان شده و نوشته که کودتای سال ۱۳۵۷ باعث شد که نا آرامی‌ها در کشور تاکنون ادامه یابد.

این روزنامه افزوده که جنایت کارانی که در گذشته دست به جنایت زدند اکنون نیز در بعضی خشونتها دست دارند. آنانی که در گذشته مردم ما را به جرم شنیدن رادیو بی‌بی‌سی و یا سایر جرایم محکوم به اعدام کرده بودند اکنون در پای دموکراسی غربی می‌رقصند.

ویسا افزوده که روند عدالت انتقالی در افغانستان، شکار روند سیاسی در این کشور شد. مردم در دست جنایتکاران باقی ماندند و اکنون نیز مردم در چنگ افراد وابسته به روس و آمریکا اسیر هستند و هر روز قربانی می‌دهند.

مطالب مرتبط