اولین نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد

Image caption شغل اصلی آقای شیر بازرگانی است

یک هفته پس از آغاز وقت ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان، نخستین نامزد برای ثبت نام در دفتر کمیسیون انتخابات حضور یافت.

یک منبع در این کمیسیون که نخواست نامش فاش شود، به بی‎بی‌سی گفت که بسم‌الله شیر برای ارائه اسناد مورد نیاز برای ثبت نام به عنوان نامزد به مقر کمیسیون آمده است.

پیش از این منابع کمیسیون انتخابات گفته بودند که ۵۲ نفر و از جمله دو زن بسته‌های اطلاعات در مورد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را دریافت کرده‌اند.

دشواری شرایط نامزدی از دلایلی دانسته می‌شود که داوطلبان نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری تا حال موفق به ثبت نام نشده‌اند.

ارائه یکصد هزار اسامی و شماره کارت رای‌دهندگان از بیست ولایت و رسید بانکی یک میلیون افغانی، از شرایط دشوار نامزدی خوانده شده است.

هر چند برای بیشتر نامزدهای پرنفوذی که مدعیان اصلی احراز کرسی انتخابات ریاست جمهوری خوانده می‌شوند، این شرایط چندان سخت نیست.

اخیراً گروه‌های سیاسی مطرح به شدت سرگرم گفتگو و رایزنی برای تشکیل ائتلافهای انتخاباتی و جلب حمایت از نامزدهای مورد نظر خود بوده اند.

به نظر می‎رسد که گفتگوها میان جناحهای مدعی رسیدن به قدرت همچنان ادامه دارد و شاید نامزدها مورد نظر آنها در روزهای آخر ثبت نام کنند.

بسیاری‌ها ثبت نام نکردن هیچ نامزدی در کمیسیون انتخابات را به عنوان "سکوت" نامزدها تلقی کرده اند.

اما بسم‌الله شیر با حضور در مقر کمیسیون انتخابات برای ثبت نام، سکوت یک هفته‎ای داوطلبان نامزدی در انتخابات را شکست.

آقای شیر متولد ۱۳۴۳، بازرگان اهل ولایت شمالی قندوز، در انتخابات پیشین ریاست جمهوری، ۱۳۸۹، هم نامزد بود.

این نامزد انتخابات در سال ۱۳۵۸ به آمریکا رفت، شانزده سال در این کشور بود و شهروند آمریکا شد، اما در انتخابات پیشین افغانستان با تحویل دادن شناسنامه خود به سفارت آمریکا، شهروندی آمریکایی خود را لغو کرد.

داشتن تابعیت واحد افغانستان، از شرایط نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است.

هنوز مشخص نیست که بسم‎الله شیر چه کسانی را به عنوان معاونان خود به کمیسیون انتخابات معرفی کرده است.

مطالب مرتبط