روزنامه های کابل: یکشنبه، ۳۱ سنبله

Image caption عکس و تیتر اول روزنامه ماندگار

آزادی ملا عبدالغنی برادر، که از او به عنوان فرد شماره ۲ پیشین طالبان نام برده می‌شود، از موضوع‌های اصلی مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

دولت پاکستان دیروز (۳۰ سنبله/شهریور) به درخواست حکومت افغانستان برای تسهیل روند مصالحه با گروه طالبان، از زندان آزاد کرد، اما تا حال مشخص نیست که او پس از آزادی به کجا رفته است.

ماندگار در تیتر اول خود ملا برادر را "آزادِ در بند" خوانده و از قول وحید مژده آگاه امور طالبان نوشته که او همواره تحت نظر پاکستان خواهد ماند و اگر به گروه طالبان بپیوندد، در آن صورت روابط میان افغانستان و پاکستان تیره خواهد شد.

نویسنده ماندگار افزوده که معاون پیشین ملا عمر رهبر طالبان تا زمان بازداشت خود در سال ۲۰۱۰ میلادی به رهبر این گروه وفادار بود و هنوز هم به دستورهای او احترام قایل است. به نظر نویسنده، ملا برادر در میان اعضای ارشد طالبان محبوبیت خاصی دارد و او هم هرگز به آرمانهای این گروه پشت نخواهد کرد.

حفیظ‌الله زکی در سرمقاله روزنامه افغانستان نوشته که اگر حکومت افغانستان تا حال توانسته باشد که حمایت کشورهای دارای نقش و نفوذ در مسایل افغانستان را به دست آورد، امکان آن وجود دارد که آزادی ملا برادر به روند صلح کمک کند، اما اگر توفیقی در این زمینه حاصل نشده باشد، آزادی او "خیال خامی" بیش نخواهد بود.

سردبیر روزنامه افغانستان افزوده که شاید حکومت آزادی ملا برادر را برای خود دستاورد بزرگی بداند، اما مردم افغانستان این فرد را "دشمن" خود می‌دانند و "آزادی دشمن" در صورتی قابل توجیه است که مصلحتی بزرگتر و بالاتر از این امر وجود داشته باشد.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان تاکید کرده که همان‌گونه که آزادی فرد شماره دوم طالبان برای حکومت افغانستان یک فرصت تلقی می‌شود، یک تهدید نیز بوده می‌تواند. نویسنده افزوده که اگر ملا برادر به طالبان بپیوندد، جنگ و حملات انتحاری تشویق کند یا در روند صلح کاری نتواند، آنگاه مردم دلیل پافشاری دولت بر آزادی او را از حکومت خواهند پرسید.

جامعه باز در سرمقاله خود نوشته که در سالهای اخیر نام ملا برادر با صلح گره زده شد، به گونه‌ای که تصور می‌شد که با دستان او گشوده خواهد شد و اینک از او انتظار می‌رود که از نقش یک جنگجوی صحراگرد، در نقش یک "فرشته نجات" مردم و حکومت افغانستان ظاهر شود.

محمدجواد سلطانی افزوده که حالا ملا برادر آزاد است و حکومت در حالی که آزادی او را دستاورد سیاسی می‌داند، از سالها قبل باب گفتگو را با گروهی گشوده که به چیزی کمتر از "براندازی حکومت" راضی نمی‌شود. به نظر نویسنده، اقدامات دولت در این سالها برای مصالحه با طالبان منجر به شکست شده و ملا برادر "آخرین کارت" در بازی حکومت برای تامین ثبات است.

Image caption روزنامه افغانستان

جامعه باز در ادامه دلایلی را برشمرده که امید به مصالحه با آزادی ملا برادر را با ابهام و تردید مواجه می‌کند. از جمله این‌که سالهایی که او با طالبان ارتباط نداشته، تحولات زیادی روی داده؛ دیگر این‌که طالبان ساختار منظمی ندارد که به جایگاه تشکیلاتی ملا برادر دل بست و دست آخر این که طالبان برای مشارکت در قدرت نمی‌جنگند، بلکه برای منافع "دیگران" در منطقه می‌جنگند.

۸صبح در سرمقاله خود با عنوان "آزادی برادر" نوشته که زندگی ملا برادر مدیون حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان است که برای آزادی او تلاش کرد، وگرنه مانند ملا عبیدالله وزیر دفاع طالبان در زندان دولت پاکستان جان می‌داد. حالا دیده شود که او در روزهای آینده آن را درک خواهد کرد یا علیه آقای کرزی می‌جنگد.

روزنامه معتقد است که مذاکره با فردی که "جریان‌ساز نیست"، کاری از پیش برده نمی‌شود و از سوی دیگر در مورد نیت ملا برادر نیز "تردید" وجود دارد. ۸صبح پرسیده که از کجا معلوم است که ملا برادر با ملا عمر مخالف است و می‌خواهد که برای جنگ راه حل سیاسی پیدا کند.

سرمقاله‌نویس ۸صبح افزوده که ابراز امیدواری شورای عالی صلح را نباید جدی گرفت، چرا که تضمینی وجود ندارد که ملا برادر به کویته بازنگردد و جنگ را از سر نگیرد و حتی اگر به کشور سومی برود هم کاری از او ساخته نیست، چون شماری دیگر از اعضای طالبان هم پس از آزادی به کشورهای دیگر رفتند و کاری نتوانستند انجام دهند.

مطالب مرتبط