فاتحه‌خوانی و پرچم نیمه‌افراشته برای قربانیان سالهای ۵۷ و ۵۸ افغانستان

Image caption حکومت به دنبال نشر فهرست پنج هزار نفری قربانیان اواخر دهه پنجاه جلسه خاص مشورتی برگزار کرد

حکومت افغانستان اعلام کرده است که به هدف گرامی داشت از قربانیان "شناخته شده و گمنام" این کشور مراسم فاتحه خوانی برگزار می‌کند و پرچم خود را در سراسر کشور در حالت نیمه افراشته قرار می‌دهد.

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که این اقدام به خاطر یادبود از ۵۰۰۰ قربانی است که بین سال های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ توسط "اکسا یا سازمان اطلاعاتی رژیم کمونیستی" کشته شده اند.

در یک خبرنامه دفتر رئیس جمهوری افغانستان آمده که حامد کرزی پس از انتشار فهرست نام های پنج هزار نفری که توسط حکومت وقت کشته شده اند با رهبران جهادی و شخصیت های سیاسی کشورش "جلسه خاص مشورتی" برگزار کرده است.

در خبرنامه ریاست جمهوری آمده که در این جلسه پس از بررسی فهرستی که روزنامه ۸صبح، منتشر کرده است، فیصله شد که دوشنبه هفته آینده به تاریخ ۸ میزان/مهر (۳۰ سپتامبر) در سراسر کشور مراسم دعاخوانی برگزار شود و پرچم این کشور برای دو روز به رسم عزا در حالت نیمه افراشته قرار گیرد.

Image caption مدارک حاوی نام و مشخصات پنج هزار قربانی براساس تحقیقات پلیس هلند تهیه شده است

در این جلسه همچنین تصمیم گرفته شده است که به خاطر ارج‌گذاری و یادبود از این قربانیان در ساحه پلچرخی کابل، مسجد و بنای یادبود تاسیس شود.

این درحالیست که روزنامه هشت صبح چاپ کابل در شماره چهار شنبه ۲۷ سنبله/شهریور خود، فهرست مشخصات حدود پنج هزار نفری را که در اواخر دهه پنجاه خورشیدی در افغانستان کشته شدند، منتشر کرد.

روزنامه هشت صبح نوشته که این اسناد براساس تحقیقات پلیس هلند درباره شخصی به نام "امان الله.ع" که گفته می شود متهم به ارتکاب جنایت علیه بشریت است، تهیه شده است.

در فهرستی که هشت صبح منتشر کرد، از هر قربانی با ذکر نام، نام پدر، محل سکونت، وابستگی‌های سیاسی و مذهبی و اتهامی که به قربانی وارد شده، نام برده شده است.

"اخوانی، اشرار، مائوییست، افغان‌ملت، خمینیست، ملاک، پخش شب‌نامه و تبلیغات ضد دولتی و…" از اتهام‌‎هایی است که به این افراد نسبت داده شده است. فهرست منتشر شده در هشت صبح نشان می‌دهد که حکم چنین اتهام‌هایی اعدام بوده است.

مطالب مرتبط