اشرف غنی احمدزی، از استادی دانشگاه تا افغانی‌سازی امنیت

Image caption احمدزی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۹ با حامد کرزی رئیس جمهوری کنونی رقابت کرد، اما رای چندانی به دست نیاورد

آقای احمدزی، پشتون کوچی، ۶۰ ساله، متولد ولایت لوگر در جنوب کابل است.

او در دانشگاههای آمریکایی بیروت و کلمبیا در نیویورک تحصیل کرده و در رشته مردم شناسی دکتری گرفته است.

آقای احمدزی سالها در بانک جهانی کار کرده و با رسانه ها به عنوان کارشناس و تحلیلگر مسائل افغانستان گفتگو کرده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان کار در دانشگاههای جان هاپکینز آمریکا و اروز دانمارک را هم در کارنامه خود دارد.

او از اکتبر ۲۰۰۱ مشاور اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان شد و کار در داخل افغانستان را آغاز کرد.

ولی چند ماهی از آغاز به کار آقای احمدزی در این پست نگذشته بود که مشاور ارشد حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان شد. او همچنین رئیس اداره هماهنگ کننده کمکهای بین المللی به افغانستان بود.

آقای احمدزی در ماه جون ۲۰۰۲ میلادی به عنوان وزیر مالیه/دارایی عضو کابینه دولت انتقالی به رهبری حامد کرزی شد و تا دسامبر ۲۰۰۴ در این مقام بود.

او در وزارت مالیه دست به اصلاحات مالی زد و موفقیت هایی هم در این زمینه داشت؛ اما بعداً او در این کار با مخالفت هایی مواجه شد.

آقای احمدزی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۳ خورشیدی به کابینه حکومت منتخب راه نیافت و به ریاست دانشگاه کابل منصوب شد. او پس از دو سال کار از این مقام کناره گرفت و به یکی از منتقدان جدی حکومت آقای کرزی بدل شد.

Image caption آقای احمدزی در دور دوم ریاست جمهوری حامد کرزی مسئول برنامه انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی بود

او موجودیت فساد در ادارات دولتی و عدم موفقیت برنامه های آقای کرزی برای مبارزه با فساد را ناشی از ضعف مدیریت او می دانست.

آقای احمدزی در سال ۲۰۰۶ میلادی از سوی افغانستان به عنوان نامزد دبیر کلی سازمان ملل برای جانشینی کوفی عنان معرفی شد، اما در برابر بان کی مون، دبیر کل کنونی این سازمان شکست خورد.

او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۹ با حامد کرزی رئیس جمهوری کنونی رقابت کرد، اما رای چندانی به دست نیاورد.

آقای کرزی اشرف غنی احمدزی را در دور دوم ریاست جمهوری خود مسئول برنامه انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی داخلی تعیین کرد و قرار است این برنامه تا زمان خروج نیروهای بین المللی از افغانستان در سال آینده به پایان برسد.

آقای احمدزی از طراحان اصلی "افغانی سازی" امنیت در حکومت حامد کرزی شمرده می شود.