روزنامه های کابل: دوشنبه، اول سنبله

روزنامه‌های چاپ کابل عمدتاً به بررسی و تحلیل بازداشت طراح حمله به عبدالرب رسول سیاف و آزادی ملا عبدالغنی برادر پرداخته اند.

آرمان ملی در سرمقاله خود با اشاره به بازداشت یک عضو گروه طالبان به اتهام تلاش به ترور عبدالرب رسول سیاف نوشته که این گروه دست از "جنایت" برنمی‌دارد. روزنامه افزوده ستیزه‌جویی که از سوی حامد کرزی رئیس جمهوری آزاد شده بود، به صف "انتحاریها" پیوست و این بار قصد داشت که آقای سیاف را در حمله انتحاری به قتل برساند.

این فرد که نجیب‌الله نام دارد، به اتهام فعالیت‌های تروریستی سه سال در زندان بود، دو ماه پیش آزاد شد و فعالیت های خود را از سر گرفت. دیروز (یکشنبه، ۳۱ سنبله/شهریور) به اتهام تلاش برای حمله انتحاری به آقای سیاف در کابل بازداشت شد.

سرمقاله نویس آرمان ملی افزوده که این بار نخست نیست که یک عضو گروه طالبان این گونه پس از آزادی فعالیت های خود را از سر می‌گیرد، بلکه به نوشته روزنامه، همه کسانی که به "بهانه‌های مختلف" و به عنوان "حسن نیت" از جانب رئیس جمهوری از زندان آزاد شده اند، در کنار طالبان علیه دولت وارد جنگ شده اند.

به نوشته این روزنامه بیشتر کسانی که از زندان بگرام آزاد شده‌اند، به زندگی عادی بازنگشته‌اند و راه صلح را در پیش نگرفته اند. به باور آرمان ملی محاسبه آقای کرزی در این مورد نادرست از آب درآمده، چرا که زندانیان آزاد شده یا نمی‌توانند یا "دیگران" نمی‌گذارند که در میان زندگی کنند. به نظر نویسنده، این موضوع "چون روز روشن است".

روزنامه دولتی اصلاح در سرمقاله خود "حذف فیزیکی" را سیاست کهنه طالبان دانسته و نوشته که این گروه در گذشته در موارد زیادی اقدام به حذف مخالفان اندیشه، روش و کاکردهای خود کرده است. به نظر روزنامه، طرح ترور آقای سیاف برای این گروه از این جهت اهمیت دارد که او به عنوان یک عالم دینی، بنیادهای فکری طالبان را هدف قرار داده است.

اصلاح افزوده که آقای سیاف صحت پایه‌های فکری طالبان را به چالش کشیده و و بر بطلان کارکردهای این گروه و از جمله حملات انتحاری به مسجدها و زیارتگاهها تاکید کرده و حملات انتحاری را حرام دانسته است. نویسنده "جرات" آقای سیاف در خصوص بیان این موضوعها را ستوده است.

این روزنامه دولت تلاشهای اداره امنیت ملی برای بازداشت نجیب‌الله، طراح حمله انتحاری به آقای سیاف را بیانگر پختگی این اداره دانسته و افزوده که بازداشت این فرد هشداری نیز است برای آن که حتی یک لحظه هم نباید غفلت کرد، چرا که طالبان همواره در کمین رهبران و دولتمردان هستند.

روزنامه افغانستان در مقاله‌ای با عنوان " توقعات فزاینده از زندانی تحت کنترل" نوشته که دولت افغانستان با این استدلال که آزادی زندانیان طالبان از زندانهای افغانستان و پاکستان می‌تواند مواضع طالبان را تغییر دهد و آنها را به پای میز گفتگوهای صلح بکشاند.

عبدالرحمان فهیمی اما در این مطلب افزوده که تا حال زندانیانی که در افغانستان و پاکستان از بند آزاد شده‌اند، نقش برجسته‌ای در روند صلح بازی نکرده‌اند و حتی مشخص نیست که آنها در کجا زندگی می‌کنند. به باور نویسنده، هیچ تضمینی وجود ندارد که زندانیان آزاد شده به جبهه‌های جنگ بازنگردند. به نوشته روزنامه، بیشتر آنها به میدان‌های جنگ بازگشته اند.

مقاله‌نویس روزنامه افغانستان معتقد است که انتظارهای مطرح شده از ملا عبدالغنی برادر، از رهبران گروه طالبان از زندانی در شهر کراچی پاکستان هم مبتنی بر فرض خوشبینانه است. نویسنده افزوده که اگر ملا برادر تمایل به تلاش برای زمینه‌سازی برای گفتگو هم داشته باشد، محافل تندرو طالبان به شدت با آن مخالفت خواهند کرد.

روزنامه وحدت با اشاره به تصمیم اخیر حکومت افغانستان برای برگزاری مراسم سراسری فاتحه‌خوانی و نیمه افراشته کردن پرچم ملی به برای پنج هزار سازمان اطلاعات در سالهای ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸، تاکید کرده که از کشته شدگان دوره رژیم کمونیستی باید به صورت رسمی بزرگداشت شود.

فهرست اسامی این افراد را اخیراً دادستانی کل هلند اعلام و روزنامه هشت صبح در افغانستان منتشر کرد. این افراد از اقشاد مختلف و به اتهامهایی مانند عضویت در گروههای جهادی و مخالفت با رژیم کشته شدند. حکومت افغانستان اعلام کرده که هشتم میزان/مهر برای دو روز در سراسر کشور پرچم ملی نیمه افراشته شود و مراسم فاتحه خوانی برگزار شود.

مطالب مرتبط