محمد محقق برای شرکت در انتخابات از عضویت مجلس افغانستان استعفا کرد

Image caption آقای محقق از اعضای ارشد ائتلاف "اتحاد انتحاباتی" است که عمدتاً متشکل از مخالفان سیاسی حکومت حامد کرزی است

محمد محقق، عضو مجلس و از رهبران پرنفوذ جهادی افغانستان تایید کرده که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری از عضویت در مجلس نمایندگان استعفا داده است.

آقای محقق امروز (سه شنبه، ۲ میزان/مهر) به بی‎بی‎سی فارسی گفت که پریروز استعفای خود را به مجلس اعلام کرده و قصد دارد که در انتخابات شرکت کند.

او گفت: "در قانون انتخابات آمده کسی که به یک سمت انتخابی می‎خواهد خود را کاندیدا کند، باید از وظیفه قبلی استعفا داده باشد. لهذا من برای آمادگی به این کار، پریروز استعفا دادم."

دیروز خبرگزاری بخدی گزارش داد که آقای محقق در تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله به عنوان معاون دوم، در کنار او قرار گرفته است.

پخش شدن این خبر واکنش‌های گوناگونی را برانگیخت، این عضو مجلس اما در گفتگوی خود با بی‎بی‎سی این خبر را نه رد کرد و نه تایید، ولی افزود که تا آخر این هفته به صورت رسمی اعلام خواهد شد که او در چه تیمی و در چه موقعیتی خواهد بود.

نامزدی عبدالله و غنی احمدزی

اما فاضل سانچارکی سخنگوی ائتلاف ملی به بی‎بی‌سی گفت که آقای عبدالله برای ثبت نام به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمادگی گرفته و گفتگوها در مورد معرفی آقای محقق به عنوان معاون دوم او تقریباً نهایی شده است.

او افزود گفتگوها در مورد معرفی معاون اول آقای عبدالله هنوز جریان دارد.

پیشتر خبرهایی منتشر شده مبنی بر این که عبدالهادی ارغنده‎وال رئیس حزب اسلامی جناح ارغنده‌وال و وزیر اقتصاد معاون اول آقای عبدالله خواهد بود، اما آقای سانچارکی این خبرها را تایید نکرد.

سخنگوی ائتلاف ملی افزود که این ائتلاف، جمعیت اسلامی و شماری از سیاستمداران از نامزدی آقای عبدالله حمایت کرده اند و گفتگوها برای جلب حمایت احزاب و شخصیت های سیاسی دیگر ادامه دارد.

آقای عبدالله در انتخاباتی رقیب اصلی حامد کرزی رئیس جمهوری کنونی بود و پس از آن که کمیسیون انتخابات در پی جنجالهای بسیار پذیرفت که انتخابات به دور دوم برود، آقای عبدالله انصراف داد و کمیسیون آقای کرزی را به عنوان برنده انتخابات اعلام کرد.

از سوی دیگر، لال‌پاچا آزمون مسئول بخش مطبوعاتی دفتر انتخاباتی اشرف غنی احمدزی گفت که او هم به زودی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کند.

آقای احمدزی در حال حاضر رئیس برنامه انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی است.

او در انتخابات ریاست جمهوری هم نامزد بود، اما رای چندانی به دست نیاورد.

آقای آزمون افزود که هنوز معاونان آقای احمدزی تعیین نشده و گفتگوها در این مورد با گروهها و شخصیت های سیاسی ادامه دارد.

تا حال یک نفر به عنوان نامزد ریاست جمهوری انتخابات ۱۳۹۳ ثبت نام کرده است. این نامزد انتخابات بسم‌الله شیر نام دارد که در انتخابات قبلی هم نامزد بود.

مطالب مرتبط