روزنامه‌های کابل: سه شنبه دوم میزان

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

تصویب قانون مصادره زمین‌های غصب شده در مجلس نمایندگان و بحث‌های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیل روزنامه‌های دوم میزان/مهر کابل است.

مجلس نمایندگان روز گذشته، طرح قانون جلوگیری از غصب زمین و ملکیت‌های دولتی و غیردولتی را تصویب کرد.

روزنامه افغانستان نوشته که در ۳۵ سال گذشته بیش از دو میلیون جریب زمین از سوی مسئولان دولتی و زورمندان محلی در افغانستان غصب شده است.

افغانستان می‌نویسد که دولت برای بازگرداندن زمین‌های غصب شده، تا هنوز کاری انجام نداده و همه تلاش‌هایش در حد شعار بوده است.

به باور نویسنده افغانستان، دست داشتن مقامات بلند رتبه دولتی در غصب زمین دلیل مهم ناکامی این مبارزه است.

افغانستان می‌نویسد که "دولت عرصه را برای قانون گریزی باز گذاشته و نهادهایی که وظیفه تطبیق قانون را دارند، خود در تارهای عنکبوتی فساد اسیر می‌باشند؛ پس با این وضعیت باید به کدام نهاد و اداره ای دل بست تا با حلقه های قدرتمند فساد در درون و بیرون حکومت مبارزه کند؟"

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که تنها تصویب قانون کافی نیست.

۸‌صبح نوشته که برای بازگرداندن زمین‌های غصب‌شده به یک مصوبه حقوقی نیاز بود زیرا مافیای زمین به‌صورت نظام‌مند، زمین‌های دولتی و شخصی را غصب کرده و این مافیا با مصونیت کامل به کارش ادامه می‌دهد.

۸‌صبح می‌نویسد که در غصب زمین افراد پرنفوذی دست دارند و گستردگی این مافیا، ایجاب می‌کند که با آن مبارزه جدی صورت بگیرد بنابراین رسالت پارلمان تنها، با تصویب قانون به پایان نمی‌رسد.

نویسنده ۸‌صبح پیشنهاد می‌کند که مجلس نمایندگان این مبارزه را از داخل خود مجلس آغاز کند و نخست نمایندگان دخیل در غصب زمین را به مراجع عدلی و قضایی معرفی کند تا این مبارزه موفق انجام شود.

ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۵ سنبله/شهریور آغاز شد اما تا کنون در این پروسه، تنها یک نفر ثبت نام کرده است.

شماری به این باورند که شرایط دشوار برای ثبت نام نامزدان خصوصا جمع آوری صد هزار کارت رای دهی، مهم‌ترین دلیل سردی این بازار است.

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که یکی از نگرانی‌ها و تردید‌هایی که در مورد روند ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری خلق شده، احتمال جعل کارت‌های رای‌دهی و تبانی نامزد‌ها با مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌باشد.

اطلاعات روز نوشته که فراهم‌آوری صد هزار کارت رای‌دهی، به معنای داشتن صد هزار حامی‌ قطعی در میان رای دهندگان کشور می‌باشد و این امر برای هرکس مقدور نیست.

نویسنده اطلاعات روز از این شرایط دشوار استقبال می‌کند اما تاکید می‌کند که کمیسیون مستقل انتخابات باید شفافیت را در این روند رعایت کند.

روزنامه جامعه باز می‌نویسد پس از معلوم شدن عزم کامل حکومت برای برگزاری انتخابات، پس از چند روز هنوز‌ کسی از مدعیان اصلی حضور و رقابت در انتخابات، اقدام به ثبت نام نکرده است.

به باور نویسنده جامعه باز، فعالان سیاسی افغانستان به خاطر ترس از باخت وارد میدان نشده‌اند و همچنان معامله گری آنها برای تصمیم‌گیری های بزرگ زمان‌گیر است.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که آقای کرزی به نشست سازمان ملل متحد نرفت تا روی تشکیل یک تیم انتخاباتی کار کند.

ماندگار همچنان از رفتن آقای زلمی رسول به این نشست انتقاد کرده و می‌نویسد که در این اواخر از او به عنوان نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری یاد شده است.

به باور نویسنده ماندگار عدم حضور آقای کرزی در نشست سازمان ملل متحد، اهمیت افغانستان را در این نشست کاهش می‌دهد.

مطالب مرتبط