پزشکان افغان سر اضافی یک نوزاد را برداشتند

Image caption پزشکان در جلال آباد حال عصری گل بعد از عمل جراحی را خوب توصیف کردند.

پزشکان شهر جلال آباد در شرق افغانستان موفق شدند سر اضافی یک نوزاد دو ماهه را که هنگام تولد دو سر به‌هم چسبیده داشت، قطع کنند.

این عمل جراحی سه ساعت طول کشید. سر اضافی این نوزاد به پشت سر اصلی او چسبیده بود.

این نوزاد، "عصری گل" نام دارد و در ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار به دنیا آمده است.

پزشکان گفته‌اند که جراحی عصری گل به دلیل رگها و رشته‌های عصبی زیادی که داشت پیچیده و دشوار بود.

دکتر احمد عبید مجددی که این عملیات زیر نظر او انجام شد، به جعفر هاند خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که این عملیات در افغانستان بی‌سابقه است و در خیلی از کشورهای منطقه هم نادر شمرده می‌شود.

خانواده این نوزاد به جراحان گفته بود که اگر عملیات موفقانه انجام نشود، بهتر است راهی پیدا شود که به زندگی او پایان داده شود.

پزشکان بیمارستان ننگرهار گفته‌اند با این که وسایل پیشرفته پزشکی در اختیار ندارند، خوشحالند که این عملیات پیچیده و دشوار را موفقانه به انجام رساندند.

آقای مجددی گفت به نظر می‌رسد زمانی که نوزاد هنوز جنین بوده، یک جنین دیگر هم به همراه او در حال رشد بوده، ولی به دلایلی رشد طبیعی خود را طی نکرده است.

سر اضافی این نوزاد در عقب سر اصلی او چسبیده بود و علاوه بر دشواری‌های دیگر، خوابیدن را هم برایش دشوار کرده بود.

پزشکان می‌گویند که این نوع عمل جراحی در خیلی از کشورها چهارصد هزار تا ششصد هزار دلار هزینه دارد، اما آنها این عمل را به صورت رایگان انجام دادند، چرا که خانواده عصری گل توان پرداخت چنین هزینه‌ای را نداشت.

در حال حاضر به نظر می‌رسد که این نوزاد در وضع خوبی قرار دارد و یک هفته پس از انجام عمل جراحی، پزشکان امروز (۳ میزان/مهر) اجازه دادند که از بیمارستان به خانه منتقل شود.

Image caption پزشکان می‌گویند این عمل جراحی سه ساعت طول کشید و بسیار پیچیده و دشوار بود

دکتر احمد عبید مجددی در دانشکده پزشکی دانشگاه ننگرهار درس خوانده و یک دوره سه ساله تخصصی را در رشته جراحی اعصاب در لاهور پاکستان به پایان رسانده است.

هر چند وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که زمینه دسترسی به مراکز بهداشتی را برای بیشتر از ۷۰ درصد شهروندان کشور فراهم کرده، اما هنوز هم دشواری زیادی در این زمینه وجود دارد.

هنوز هم شمار زیادی از شهروندان برای درمان به کشورهای منطقه و از جمله پاکستان، ایران و هند می‌روند.

مطالب مرتبط