حامد کرزی برای گسترش روابط سیاسی و امنیتی به چین سفر کرد

Image caption گسترش روابط سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی، از موضوعهای اصلی مورد بحث آقای کرزی و مقامهای چینی خواهد بود

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در سفری چهارروزه برای "گسترش روابط سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی" با چین، عازم پکن شده است.

دفتر آقای کرزی در اطلاعیه‌ای نوشته است که رئیس جمهوری افغانستان به دعوت شی جینپینگ رئیس جمهوری چین به آن کشور سفر کرده و رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی، و وحیدالله شهرانی، وزیر معادن او را همراهی می‌کنند.

ایمل فیضی پیش از سفر آقای کرزی در کابل به خبرنگاران توضیح می‎داد گفت: "رئیس جمهور در جریان این سفر رسمی چهار روزه با رئیس جمهور، صدراعظم و سایر مقامات کشور چین دیدار خواهد کرد."

او افزود: "با آنان در مورد گسترش روابط و همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی و مسایل منطقه‎ای بحث و تبادل نظر خواهد نمود."

سخنگوی آقای کرزی تاکید کرد که "افغانستان خواهان گسترش روابط استراتژیک با این کشور می‌باشد" و رئیس جمهوری افغانستان در این دیدارها درباره "تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی" کشورش با مقام‌های چینی گفتگو می‌کند.

سرعت بخشیدن به اجرای طرح استخراج مس در معدن عینک و "حمایت" افغانستان از تمایل شرکت نفت چین برای استخراج گاز در شمال افغانستان، در محور موضوع‌های اقتصادی مورد بحث رهبران دو کشور خواهد بود.

اخیراً آقای شهرانی گفته بود که شرکت ام‌سی‌سی چینی مسئول استخراج معدن عینک خواستار بازبینی قرارداد استخراج این معدن شده است.

اما ایمل فیضی به خبرنگاران گفت: "دشمنان آرامش و ترقی افغانستان در تلاش‌اند تا این پروژه را ناکام سازند، اما ما به تعهد خود با شرکت ام‌سی‌سی کشور چین که کار استخراج پروژه متذکره را به عهده دارد، پابند هستیم و در این سفر از مسئولین مربوط خواهیم خواست تا روند کار این پروژه را تسریع بخشند."

آقای فیضی گفته که در این سفر سه تفاهم‌نامه در مورد کمک مالی به ارزش دوصد میلیون یوان به افغانستان، استرداد مجرمان و همکاری میان دانشگاه‌های کابل و شیان به امضا می‌رسد.

همکاری امنیتی

Image caption استخراج مس عینک بزرگترین طرح اقتصادی دولت افغانستان خوانده شده که مسئولیت آن به عهده یک شرکت چینی است

در مورد موضوع‌های امنیتی در گفتگوهای آقای کرزی با مقامهای چینی اطلاع چندانی منتشر نشده اما آنگونه که سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته است، گسترش همکاری با سازمان همکاری‌های شانگهای و مبارزه با تروریسم و افراطیت در این دیدارها بررسی می‌شود.

به گفته آقای فیضی، در حال حاضر ۷۰ دانشجوی نظامی و ۴۵ افسر پلیس افغانستان در رشته‌های مبارزه با مواد مخدر و شورش، سرگرم آموزش در چین هستند که قرار است شمار آنها تا سال ۲۰۱۵ به ۲۵۰ نفر برسد.

گسترش نفوذ و قدرت تندروان جدایی طلب اویغور در ایالت سینکیانگ در شمال غرب چین، از نگرانی‌های امنیتی این کشور است. در زمان حاکمیت گروه طالبان شماری از این تندروان در افغانستان مستقر بودند.

سخنگوی حامد کرزی گفته است که افغانستان در مورد مسایل مربوط به سینکیانگ، تایوان و تبت از موضع دولت چین حمایت می‌کند.

سفر آقای کرزی به چین همزمان با برگزاری اجلاس شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برنامه‌ریزی شده است.

او در دوازده سال ریاست جمهوری خود هر سالانه در این جلاس شرکت می‌کرد، اما امسال زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان، به این اجلاس اعزام شده است.

مطالب مرتبط