روزنامه‌های کابل: چهارشنبه سوم میزان

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

نشست علمای جهان اسلام در کابل و خبرهای تازه از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های سوم میزان/مهر کابل است.

روز گذشته بیش از ۲۰۰ تن از علمای دین، از جمله نمایندگان چندین سازمان اسلامی در جهان در کابل گردهم آمدند و بر ضرورت ختم جنگ در افغانستان تاکید کردند.

روزنامه افغانستان می‌نویسد که کشورهای اسلامی و مسلمانان بخش بزرگی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. اما آنها از مشکلات بزرگی رنج می‌برند؛ تروریسم، افراط گرایی، خشونت طلبی، جنگهای فرقه‌ای و مذهبی، فقر، ناامنی، بی سوادی، حکومت‌های مستبد و خودکامه در کشورهای اسلامی بیداد می‌کنند.

افغانستان نوشته که 'مبارزه نظامی با افراط گرایی و خشونت طلبی گروه‌هایی نظیر القاعده و طالبان بر دوش کشورها و ارتش‌ها می‌باشد، اما مبارزه فکری و حمله بر بنیادهای نظری تروریسم و افراط گرایی و برداشت های خشن از دین مقدس اسلام بر دوش دانشمندان اسلامی و علمای دین است.'

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که همایش علمای دینی کشورهای اسلامی در کابل، اعلام کرد که جنگ و حمله‌های انتحاری در افغانستان حرام است و هیچ مبنای دینی ندارد.

۸‌صبح نوشته که گفته‌های علمای دینی کشورهای اسلامی در کابل، سستی بنیادهای ایدئولوژیک طالبان را یک‌بار دیگر هویدا ساخت.

۸‌صبح افزوده لازم بود که دولت افغانستان و شورای عالی صلح بسیار وقت پیش، ابتکار برگزاری نشست عالمان دینی کشورهای اسلامی را روی‌دست می‌گرفت، ابتکار جدید آنان هرچند که با تاخیر زیاد روی‌دست گرفته شده، اما سزاوار تحسین است.

روزنامه ماندگار نیز به گفته‌های علمای دین در نشست دیروزی پرداخته است.

ماندگار نوشته که برخی از اشتراک‌کنند‌‎گان این نشست از مخالفان مسلح حکومت خواسته‌اند، تا اسلحه بر زمین گذاشته و به پروسۀ صلح بپیوندند.

ماندگار می‌نویسد که این بار نخست نیست که علمای دین اینگونه سخن می‌گویند اما از آنجایی که جنگ افغانستان یک جنگ دینی نیست و بیشتر یک جنگ استخباراتی است، تاثیرات این نوع روشنگری هم کمتر بوده‌است.

اما به باور نویسنده ماندگار این اظهارات برای آگاهی عامه نقش بسیار موثری داشته و از پیوستن مردم به مخالفان مسلح جلوگیری خواهد کرد.

روزنامه دولتی اصلاح نیز می‌نویسد که اکنون زمان آن رسیده که علمای دین آستین بالا بزنند و با جرئت تمام علیه بدعت‌های مخالفان مسلح سخن بگویند.

انتخابات همچنان بحث داغی در روزنامه‌های کابل است.

روزنامه انصاف می‌نویسد که تاکنون هیچ یکی از چهره های مطرح سیاسی برای ثبت نام به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری به کمیسیون مستقل انتخابات مراجعه نکرده‌ است.

انصاف نوشته که رایزنی ها برای تعیین نامزدها بین ائتلاف های انتخاباتی تا اندازه‌ای طولانی شده که امکان آن می‌رود که آنها نتوانند در زمان تعیین شده نامزدشان را معرفی کنند.

نویسنده انصاف به این باور است که این تاخیر می‌تواند ضعف و کاستی در کارنامه احزاب و ائتلاف‌های سیاسی شمرده شود.

روزنامه چراغ نوشته که زلزله خاموشی در خانه اتحاد انتخاباتی رخ داده است.

چراغ می‌نویسد که اتحاد انتخاباتی همانطور که با شعارهای اضطراری در یک فضای التهابی به میان آمد، به سرعت به سوی فروپاشی می‌رود.

چراغ برای اثبات سخنانش به آوازه‌هایی در مورد جداشدن شماری از اعضای این اتحاد از این ائتلاف اشاره کرده است.

مطالب مرتبط