محمود کرزی: قیوم کرزی نامزد ریاست جمهوری خواهد شد

Image caption محمود کرزی پیش از این نیز گفته بود که برادرش قیوم کرزی نامزد انتخابات ریاست جمهوری است

محمود کرزی برادر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که قیوم کرزی برادر دیگر او، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳، نامزد خواهد بود.

او پیش از این نیز چند بار از نامزدی برادرش خبر داده بود اما اکنون می‌گوید که قیوم کرزی به زودی در کمیسیون مستقل انتخابات رسما به عنوان نامزد ریاست جمهوری، ثبت نام خواهد کرد.

محمود کرزی به بی‌بی‌سی گفت: "قیوم کرزی نامزد انتخابات است، ما سیصد و پنجاه هزار کارت رای دهی برای ثبت نام جمع کرده ایم و به زودی برای ثبت نام به کمیسیون مستقل انتخابات خواهیم رفت."

پیش از این تصور غالب در فضای رسانه ای و سیاسی افغانستان این بود که حامد کرزی از نامزدی زلمی رسول وزیر خارجه کنونی حمایت می‌کند.

محمود کرزی با اشاره به این مساله گفت: "آقای کرزی حق دارد سر هر کسی که دست می‌گذارد، بگذارد ولی ما از نامزدی خود نمی‌گذریم زیرا ما معتقد به برنامه خود هستیم."

هر نامزد ریاست جمهوری افغانستان برای ثبت نام رسمی در کمیسیون انتخابات، باید امضا و یا نشان انگشت صد هزار نفر را همراه با کپی کارت رای دهی آنها با خود داشته باشد.

با تائید نامزدی قیوم کرزی برای اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری شمار کسانی که تا حال نامزدی شان را برای شرکت در انتخابات تائید کرده اند، به چهار نفر رسید.

عبدالله عبدالله رهبر ائتلاف ملی، اشرف غنی احمدزی از وزرای پیشین در کابینه آقای کرزی، قیوم کرزی برادر بزرگ رئیس جمهور کرزی.

اما تاکنون فقط یک نفر به نام بسم الله شیر که تاجر است، رسما به عنوان نامزد ریاست جمهوری ثبت نام کرده است.

ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۵ سنبله/شهریور آغاز شده است اما تا کنون تنها یک نفر رسما ثبت نام کرده است.

مهلت برای ثبت نام نامزدان به تاریخ چهاردهم میزان/مهر به پایان می‌رسد.

چانه زنی‌ها و صف بندی های سیاسی

در همین حال یک منبع نزدیک به جبهه ملی که نخواست از او نام گرفته شود به بی‌بی‌سی گفت که شماری از احزاب و چهره های برجسته این جبهه با نامزدی عبدالله عبدالله برای شرکت در انتخابات توافق نکرده اند و در تلاش ایجاد یک ائتلاف تازه انتخاباتی هستند.

این فرد از احمدضیا مسعود رهبر جبهه ملی، عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی و امرالله صالح رهبر روند سبز به عنوان مهره های اصلی ائتلاف جدید نام برد.

او گفت که جبهه ملی به رهبری ضیا مسعود در حال گفتگو با تیم حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای گزینش یک نامزد واحد برای شرکت در انتخابات است.

روز گذشته سید فاضل سانچارکی سخنگوی اتحاد انتخاباتی که جبهه ملی نیز شامل آن است از نامزدی عبدالله عبدالله به عنوان نامزد انتخابات نام گرفت.

او تائید کرد که محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به عنوان معاون دوم عبدالله از عضویتش در پارلمان استعفا داده است.

آقای محقق نیز استعفایش را از مجلس نمایندگان برای شرکت در انتخابات تائید کرده است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان به تاریخ ۱۶ حمل/فروردین ۱۳۹۳ برگزار شود.