مجلس نمایندگان افغانستان وزیران پیشنهادی کرزی را تائید کرد

Image caption آقای داوودزی حدود یک ماه پیش از سفارت افغانستان در پاکستان به وزارت داخله منتقل شد و سرپرستی این وزارت را به عهده گرفت

مجلس نمایندگان افغانستان به دو وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری، یک عضو دادگاه عالی و یک عضو نظارت بر تطبیق قانون اساسی رای اعتماد داد اما یک مقام پیشنهادی دیگر نتوانست رای اعتماد لازم را به دست آورد.

در رای گیری جلسه روز چهارشنبه، ٣ میزان/مهر مجلس نمایندگان، عمر داوود زی با ۱۵۳ رای موافق، ۵۵ رای مخالف ، ۹ رای سفید و ۵ رای باطل به عنوان وزیر داخله افغانستان مورد تایید شد.

محمد اکرم خپلواک نامزد پیشنهادی کرزی برای وزارت سرحدات اقوام و قبایل نیز با ۱۳۲رای موافق، ۶۹رای مخالف، ۴رای باطل و ۱۶رای سفید توانست رای اعتماد مجلس را بگیرد.

براتعلی متین با ۱۵۴رای موافق، ۵۰ رای مخالف، یک رای باطل و ۱۷ رای سفید به عنوان عضو دادگاه عالی افغانستان و لطف الرحمن سعید با ۱۵۹ رای موافق، ۴۰رای مخالف، دو رای باطل و ۲۱رای سفید به عنوان عضو نظارت بر تطبیق قانون اساسی تایید شدند.

نصرالله استانکزی تنهاد فرد پیشنهادی رئیس جمهور بود که با کسب ۱۰۶ موافق، ۸۶رای مخالف، ۶رای باطل،۲۳ رای سفید نتوانست رای اعتماد مجلس را برای عضویت در نهاد نظارت بر تطبیق قانون اساسی به دست اورد.

Image caption نشست امروز مجلس افغانستان اندکی با تنش همراه بود

۲۲۳ نفر از نمایندگان شورای ملی افغانستان در نشست روز چهارشنبه حضور داشتند و افراد پیشنهاد شده می بایست دست کم ۱۱۲ رای مثبت را به دست آوردند.

حامد کرزی چندی قبل عمر داوود زی، سفیر سابق افغانستان در پاکستان را به عنوان وزیر داخله/ کشور، محمد اخپلواک را به عنوان وزیر اقوام و قبایل و سرحدات و عنایت نبیل را به عنوان سرپرست امنیت ملی افغانستان معرفی کرد.

رئیس جمهوری همچنین یک نفر را به عنوان عضو دادگاه عالی و دو نفر دیگر را به عنوان عضو نظارت بر تطبیق قانون اساسی معرفی کرده است.

درابتدای جلسه مجلس نمایندگان، رمضان بشر دوست، نماینده کابل، به روند ارزیابی مدارک تحصیلی افراد معرفی شده اعتراض کرد و گفت که هیج یک از مدارک ارائه شده به مجلس نمایندگان افغانستان توسط وزارت آموزش عالی افغانستان تایید نشده است.

این اعتراض او باعث شد که عبد الروف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان، از نیروهای امنیتی بخواهد که به دلیل تنشج در جلسه شورای نمایندگان، بشر دوست را از جلسه عمومی اخراج کند.

غلام حسین ناصری، نماینده میدان وردک، نیز در اعتراض به اخراج بشر دوست به رئیس مجلس نمایدگان گفت که "شما دیکتاتوری برخورد می‌کنید و مردم را می‌کشید (اخراج می‌کنید)."

اخراج بشر دوست باعث اعتراض تعداد دیگری از نمایندگان و این اقدام رئیس مجلس را بی‌احترامی به نمایندگان این مجلس خواندند.

خانم هیله ارشاد، رئیس کمیسیون عدلی و فرهنگی مجلس نمایندگان افغانستان که مسئولیت بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی افراد معرفی شده را دارد، گفت که از ۲۱ نفر عضو این کمیسیون ۱۱ نفر رای به صحت اسناد داده‌اند.

عبد الروف ابراهیمی نیز افزود که کمیسیون عدلی و فرهنگی صلاحیت بررسی مدارک افراد معرفی شده را دارد، آنان درستی مدارک این افراد را تایید کرده و افزود که صحت این مدارک از نظر کمیسیون قابل قبول است.

Image caption رمضان بشر دوست به دلیل اعتراض به روند بررسی مدارک تحصیلی افراد معرفی شده از جلسه عمومی مجلس نمایندگان اخراج شد

عمر داوود در این جلسه درباره برنامه‌های خود برای وزارت داخله افغانستان گفت که تامین امنیت انتخابات، تجهیز نیروهای پلیس، مبارزه با فساد، مواد مخدر و چالشهای امنیتی کشور از اولویت‌های کاری او می‌باشد.

او بااشاره به سطح پائین سواد در میان نیروهای پلیس ملی افغانستان تاکید کرد که تلاش می‌کند نیروهای پلیس در جریان انتخابات ریاست جمهوری بی‎‌طرف باقی بمانند.

داوودزی تاکید کرد که تلاش خواهد کرد تا زمان خروج نیروهای ناتو از افغانستان، پلیس افغان را از نظر تجهیزات، آموزش فنی و آشنایی با قانون به سطح قابل قبول برساند.

او آگاهی از اصول حقوق بشر برای نیروهای پلیس را به منظور رعایت حقوق بشر در زندان‌ها و بازداشتگاه اولویت دیگر کاری خود ذکر کرد.

داوود زی تبدیل نیروهای پلیس از نیروهای ضد شورش به نیروهای مدنی و رساندن تعداد نیروهای پلیس زن را به ده هزار نفر نیز از برنامه خود بیان داشت.

محد اکرم اخپلواک، وزیر پیشنهادی سرحدات، اقوام و قبایل افغانستان نیز در این نشست گفت که ملت‌سازی، ارزیابی ۹۶ ولسوالی مرزی افغانستان و توجه به آموزش و ثبات در این ولسوالی‌ها از برنامه‌های عمده وی خواهد بود.

مطالب مرتبط