نگرانی مردم از همسایگی با نمایندگی های سیاسی در هرات

Image caption بعد از حمله انتحاری به قنسولگری آمریکا در هرات، مردم از احتمال حمله‌های بعدی به تشویش افتاده‌اند

شماری از اهالی هرات خواهان منتقل کردن کنسولگری هندوستان به بیرون از شهر هرات شده‌اند.

پس از حمله انتحاری ۲۲ سنبله/شهریور به کنسولگری آمریکا در هرات حضور نیروهای امنیتی افغان در اطراف دفاتر نمایندگی های سیاسی در این شهر به شدت محسوس است.

یک جاده فرعی در مرکز شهر هرات که کنسولگری هند در آن است مدت‌ها پیش به‌ روی ترافیک بسته شده بود. این جاده فرعی که دو جاده عمومی را در شهر هرات به هم وصل می‌‎کند حالا بیشتر از گذشته زیر نظر نیروهای امنیتی است.

این وضعیت، نگرانی‌ها و مشکلات زیادی را به میان آورده که ساختمان کنسولگری هند دقیقا در قلب یک محل مسکونی واقع است.

اهالی این محل این‌ روزها به شدت نگران وضعیت امنیتی اند و از همسایگی با این کنسولگری نگران اند. بیم آنها این است که نکند مخالفان مسلح به آنجا حمله کنند و آنها در وسط نیروهای امنیتی افغان و مهاجمان بمانند.

چند روز پیش هم آوازه‌ای در مورد احتمال حمله انتحاری به ساختمان کنسولگری هند، در شهر پیچید و حتی مکتب/مدرسه ای که در فاصله نزدیک این کنسولگری است، برای یک روز تعطیل شد.

تلاش برای بیرون کردن نمایندگی‌های سیاسی از محلات مسکونی

شماری از اهالی این محل را در شورای ولایتی هرات یافتم. آن ها رفته بودند تا بار دیگر صدای شان را به گوش مقام های محلی برسانند.

می‌گفتند: "خواهان منتقل شدن این کنسولگری به خارج از محلات مسکونی هستند."

عده دیگری می‌گویند "از چند روز به این طرف، اعضای خانواده شان را به محلات دیگر منتقل کرده و جلو رفتن کودکان خود را به مکتب گرفته اند."

در هرات در غرب افغانستان، در حال حاضر نمایندگی های سیاسی کشورهای آمریکا، ایران، هند، ترکمنستان و پاکستان فعال اند.

به استثنای کنسولگری آمریکا که تا حدی از محلات مسکونی فاصله دارد، بقیه نمایندگی‌ها در نقاط حساس و مرکزی شهر هرات و در فاصله کمی با خانه‌های مسکونی و مغازه‌های بزرگ و کوچک موقعیت دارند.

با این حال، ضرورت خارج کردن نمایندگی های سیاسی کشورهای مختلف از محلات مسکونی به بیرون شهر، این روز ها با تاکید های زیادی مطرح می‌شود.

ایجاد منطقه‌ای دیپلوماتیک

شورای ولایتی هرات در واکنش به نگرانی‌های مردم، از مقام های دولتی خواسته اند که به خواست مردم رسیدگی کنند.

نور محمد ظریفی مسئول کمیته نظارت شورای ولایتی هرات می‌گوید که حکومت موظف است تمامی نمایندگی‌های سیاسی کشور های مختلف را از درون محلات مسکونی، خارج و به مناطقی منتقل کند که هم این نمایندگی ها امن باشند و هم زندگی مردم تهدید نشود.

Image caption به استثنای قنسولگری آمریکا، دفاتر نمایندگی‌های سیاسی بیشتر کشورهای خارجی در نزدیکی محلات مسکونی است

آقای ظریفی گفت: "سربازی که در مقابل کنسولگری ایستاده توانایی جلوگیری از چنین حملاتی را ندارد. در خواست ما ازدولت این است که هر چه زودتر این ها [نمایندگی های سیاسی کشورها] را از محلات مسکونی خارج کند."

این عضو شورای ولایتی هرات همچنین گفت زمانی که دولت توقع دارد که با این کشور ها رابطه داشته باشد و از این کشورها کمک دریافت کند باید محلات امنی برای نمایندگی های سیاسی این کشور ها در نظر بگیرد.

سید فضل‌الله وحیدی والی هرات هم در نشستی که با شماری از هالی هرات داشت گفت که در نظر است منطقه‌ای دیپلوماتیک برای جابه‌جایی نمایندگی‌های سیاسی ایجاد شود.

هنوز اما معلوم نیست که این محل ویژه چه زمانی، در کجا و با چه هزینه‌ای ساخته خواهد شد.

مطالب مرتبط