نخستین کارخانه نخ‌ریسی در افغانستان شروع به کار کرد

Image caption شرکت های قالین بافی در افغانستان بیشتر پشم مورد نیاز خود را از خارج عمدتا از پاکستان وارد می‌کنند

در افغانستان نخستین کارخانه نخ ریسی با سرمایه ابتدایی ۱.۵ میلیون دلار آمریکایی شروع به فعالیت کرده است.

این کارخانه صبح امروز با حضور مقام های دولت افغانستان و مسئولان اداره حمایت از سرمایه گذاری های خصوصی گشایش یافت.

مسئولان کارخانه شست‌وشوی پشم و قالی بافی "ادین وردک" در مراسم گشایش این کارخانه گفته‌اند که با آغاز کار این کارخانه برای پنجاه نفر در مرکز شغل مستقیم و برای حدود ده هزار زن در ولایت‌های مختلف کشور شغل غیر مستقیم فراهم کرده‌اند.

عبدالودود صداقت، مسئول بازاریابی این کارخانه گفت که فعالیت‌های شان شامل سه مرحله؛ شست‌وشوی پشم گوسفند، تبدیل پشم به نخ و قالی بافی می‌شود.

او گفت کارخانه با معیارهای منطقه هماهنگی دارد و خدمات قیچی و شست‌وشوی معیاری قالی را هم عرضه می‌کند.

مسئولان کارخانه "ادین وردک" همچنین گفته اند که برای گشایش این کارخانه سه سال مشغول کارهای فنی و تهیه ابزار بودند و امیدوارند تاسیس این کارخانه منتج به پایین آمدن نرخ پشم در کشور شود.

این کارخانه در یک ساختمان کرایه‌ای فعالیت می‌کند و تا هنوز از بسته‌های تشویقی دولت افغانستان بهره‌مند نشده است.

وفی‌الله افتخار، رئیس اداره حمایت از سرمایه‌ گذاری های خصوصی (آیسا) در مراسم گشایش این کارخانه گفت که با توجه به نگرانی های مردم از سال ۲۰۱۴ و تبلیغات مخالفان مسلح دولت، از افرادی که اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند، سپاس گذار هستند.

آقای افتخار گفت که تصمیم دارند در آینده نزدیک در ولایت میدان‌وردک شهرک صنعتی ایجاد کنند و برای مسئولان این کارخانه زمین بدهند.

Image caption این کارخانه در بخش شست‌وشوی پشم گوسفند، تبدیل پشم به نخ و قالین باقی و قیچی معیاری فعالیت خواهد کرد

قالی از اقلام مهم صادراتی افغانستان است.

پیش از این مسئولان کارخانه های قالی بافی در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند که به دلیل نبود کارخانه های معیاری تولید، شست‌وشو و بسته بندی در داخل، قالی دست بافت افغانستان ابتدا به پاکستان صادر می‌شود و سپس با نام و نشان پاکستان در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد.

مسئولان آیسا می‌گویند که حمایت سرمایه‌گذاری های کوچک و متوسط و همچنین شرکت‌های تولیدی‌ایکه مواد خام آن در داخل کشور یافت می‌شود، در اولویت برنامه های این اداره قرار دارد.

مسئولان وزارت تجارت افغانستان هم گفته‌اند که سرمایه‌گذاری های بخش خصوصی به شکوفایی و روی پا ایستادن اقتصاد این کشور کمک می‌کند و دولت افغانستان برای حمایت از این نوع سرمایه گذاری ها برنامه هایی روی دست دارد.

قالی به صورت سنتی از اقلام مهمی صادراتی افغانستان به شمار می‌رفته است.

مطالب مرتبط