روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۷ میزان

Image caption طنز روزنامه افغانستان

تاکید آمریکا برای امضای موافقتنامه دوجانبه امنیتی بین کابل و واشنگتن، کش و قوس‌ها بین رهبران اپوزسیون افغانستان در مراحل حساس انتخابات و مسایل حاشیه‌ای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری در این کشور مهمترین موضوعات خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هرچند در صفحات بیشتر نشریات وابسته به دولت، بازتاب فعالیت های نهادهای دولتی و حکومتی به چشم می‌خورد اما روزنامه های مستقل و حزبی بیشتر به موضوعات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و صف بندی های انتخاباتی پرداخته اند.

روزنامه های چاپ کابل همچنین در مورد رویدادهای جهانی از جمله سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و گفت‌وگوی تلفنی او با همتای آمریکایی اش مقالاتی منتشر کرده اند.

روزنامه ۸صبح، در مطلبی تحلیلی زیر عنوان "شکل گیری ائتلاف‌ها و اوج بی‌برنامه‌‎گی" نوشته است که از حالا که نزدیک به هفت ماه به برگزاری انتخابات مانده و مراحل آن در حال طی شدن است، بی برنامه‌گی ها به وضوح دیده می‌شود.

به نظر نویسنده ۸صبح، تا حالا "هیچ نوع ابتکار و نو آوری ای‌که بتواند معیار قضاوت جمعی را به گونه مثبت و درست تغییر بدهد به چشم نمی‌خورد.

روزنامه نوشته است که در حال حاضر "شاهد تشکیل چندین ایتلاف و اتحاد انتخاباتی هستیم که هیچ کدام آن به بر مبنای طرح و برنامه برای تغییر مثبت اوضاع سیاسی و اقتصادی در کشور به میان نیامده است."

گروه های سیاسی مخالف دولت و چهره های همسو با حکومت اخیرا نهادی را زیر نام اتحاد انتخاباتی تشکیل دادند، در یکی دو سال گذشته جریانات متعددی برای آمادگی در انتخابات ۱۳۹۳ ریاست جمهوری اعلام موجودیت کرده اند.

روزنامه جامعه‌باز، نیز سرمقاله خود را به مسایل انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اختصاص داده و در مورد افکار عمومی در مورد انتخابات نوشته است.

جامعه‌باز، در بخشی از سرمقاله خود بحث "سیاست‌ورزی افغانی" را مطرح کرده و نوشته که منظور این نوع سیاست در جامعه افغانستان سیاستی است که در نتیجه آن "دوستی ها و دشمنی ها" در فضای سیاسی کشور به شکل آنی و فوری بازتاب پیدا می کند.

سرمقاله نویس جامعه‌باز نوشته: "در جامعه افغانستان همه چیز موقتی است،هیچ چیزی در این جامعه شان و ظرفیت ماندگاری ندارد و به همین دلیل نگاه ما به همه چیز نگاه لحظه‌ای و آنی است که این امر بیانگر فرهنگی نشدن رفتارهای سیاسی است."

روزنامه ماندگار، در سرمقاله خود در مورد کش و قوس های به میان آمده میان گروه های اپوزسیون حکومت افغانستان نوشته است که با وجود تشکیل اتحاد انتخاباتی و نهادهای مشابه، نبرد میان رهبران اپوزسیون در شبکه های اجتماعی می تواند به جامعه صدمه بزند.

Image caption طنز بدون شرح روزنامه جامعه‌باز

اشاره نویسنده ماندگار به تبدیل نامه های اعتراضی و افشاگرایانه بین اعضای جریان سیاسی جبهه ملی است که در روزهای گذشته در محافل سیاسی و رسانه‌ای سر و صدا ایجاد کرده است.

ماندگار، نوشته که اختلاف‌ها بین اعضای گروه های سیاسی مخالف دولت از جمله اعضای جبهه ملی "موجب بدگمانی و بی اعتمادی مردن نیز خواهد شد به گونه‌ای که مردم پس از این به هر نوع ائتلاف سیاسی و کارایی آن بدبین می‌شوند و هرگز اعتماد نخواهند کرد."

روزنامه باور، مطلب اصلی خود را نیز به همین مساله؛ ایجاد درز بین اعضای گروه سیاسی اپوزسیون حکومت افغانستان جبهه ملی اختصاص داده و نوشته است که زد و بند میان اعضای جبهه ملی زمانی به مرز "رسوایی" رسید که هر کدام شان به امتیاز جویی به نفع خود پرداختند.

به نظر نویسنده روزنامه باور، هرچند هنوز برخی از اعضای اپوزسیون در تلاش اند که اختلافات دامن زده نشود اما امتیازجویی های انتخاباتی حالا به حدی آن ها را متاثر کرده که به "رسواگری" یکدیگر می‌پردازند.

در روزهای اخیر نامه محمد محقق از اعضای جبهه ملی به یکی از مشاورانش و سپس اشتراک گذاری این صفحه توسط آقای محقق در صفحه شخصی فسبوکش که واکنش اعضای و رهبری جبهه ملی را در پی داشت، از موضوعات کم پیشینه‌ای بود که حکایت از سردی در روابط اعضای این ائتلاف سیاسی داشت.

مطالب مرتبط