هفتمین روز اعتصاب غذای زندانیان هرات

Image caption نزدیک به دو هزار زندانی در هرات در غرب افغانستان دست به اعتصاب غذایی زده‌اند

اعتصاب غذای زندانیان هرات وارد هفتمین روز شد.

این اعتصاب غذایی هفته گذشته روز یکشنبه، نخست از سوی ۳۰۰ زندانی آغاز شد. دو روز بعد ۱۴۶۱ زندانی دیگر نیز به آنها پیوستند و روز چهارشنبه با پیوستن زندانیان در یک بلاک/بند دیگر، شمار اعتصاب کنندگان به دو هزار نفر رسید.

زندانیانی که دست به اعتصاب زده‌اند، زندانیان جنایی و افرادی متهم به عضویت در گروهای شورشی مسلح مخالف دولت هستند.

تخفیف در مجازات شماری از زندانیان و شامل شدن تمام جرایم در فرامین عفو و تخفیف ریاست جمهوری خواست این اعتصاب کنندگان است.

ریاست جمهوری افغانستان در مناسبت‌های ملی و مذهبی فرمان‌هایی را برای عفو و تخفیف مجازات شماری از مجرمین صادر می‌کند. مرتکبین جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، جرایم مربوط به مواد مخدر و گروگان‌گیری شامل این فرمانها نمی‌شوند.

زندانیان هرات هشدار داده اند تا زمانی که هیاتی با صلاحیت از جانب ریاست جمهوری افغانستان با آنها گفت‌وگو نکند، دست از اعتصاب نخواهند کشید.

دیروز مسئولان محلی هرات گفتند قرار است که به زودی هیاتی برای رسیدگی به این مساله از کابل به هرات بیاید. اما تاکنون از ورود چنین هیاتی خبری نیست.

سید فضل الله وحیدی، والی هرات می‌گوید که دادگاه‌های هرات مطابق قانون به وظایف شان عمل کرده‌اند و مساله عفو و تخفیف جزا تنها در صلاحیت رئیس جمهوری است.

تور محمد ظریفی، مسئول کمیته نظارت شورای ولایتی هرات نیز می‌گوید که باید هیات باصلاحیتی از مرکز هر چه زودتر به هرات آمده و این قضیه را دقیقا بررسی کنند.

او گفت: "هیات باید دقیقا وظیفه‌اش را عملی کند، نه اینکه نمایشی باشد. هیات‌های زیادی آمدند، ساعتی با والی نشستند و ساعتی هم با روسای دادگاه و دادستانی. در رسانه‌ها خبر دادند و دوباره رفتند."

شورای ولایتی هرات هفته گذشته در مورد وضعیت بهداشتی اعتصاب کنندگان ابراز نگرانی کرده بود.

این شورا خواهان رسیدگی زودتر به این قضیه شده است زیرا به گفته آنها وضعیت شماری از زندانیان خوب گزارش نشده است.

اکنون در زندان هرات بیش از ۳۲۰۰ زندانی هستند.

مطالب مرتبط