روزنامه‌های کابل: شنبه ۶ میزان

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روابط افغانستان و چین، گزارش فساد اداری در وزارت امور مهاجران و بحث انتخابات مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۶ میزان/مهر کابل است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه هفته گذشته به چین سفر کرد.

روزنامه دولتی انیس نوشته که این سفر به هدف تحکیم روابط دوستانه و تشویق سرمایه گذاران چینی انجام شده است.

انیس نوشته که چین به عنوان یک قدرت بزرگ اقتصادی در منطقه، می‌تواند افغانستان را در رسیدن به خودکفایی کمک کند.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که افغانستان با پشت سرگذاشتن انتخابات ریاست جمهوری آینده که بیشتر از چند ماهی به برگزاری آن نمانده است، وارد عصر جدیدی از حیات سیاسی خود خواهد شد.

افغانستان می‌نویسد که در این دوره روابط با کشورهای همسایه و همین طور کشورهای دور و نزدیک در حال تحول بوده و هست.

به باور نویسنده افغانستان، کشورهای چین و هند که در حال تبدیل شدن به قطب هایی در اقتصاد جهان هستند، نقش موثرتری را در بسیاری از کشورهای جهان از جمله افغانستان بازی خواهند کرد.

افغانستان افزوده که حضور رئیس جمهوری افغانستان در چین به جای اشتراک در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نشان داد که افغانستان به میزان زیادی به نقش و حضور چین در آینده این کشور امیدوار است.

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که چین، قدرتی نوظهور که خیلی‌ها بدان‌ به عنوان ابرقدرت سه‌بعدی در آینده‌های نزدیک امید بسته‌اند، امید رونق اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان‌ سومی و توسعه نیافته می‌باشد.

اطلاعات روز نوشته که همیشه در عرصه‌های اقتصادی و بازسازی، امید افغانها به چین و هند به عنوان عمده‌ترین قدرت‌های اقتصادی منطقه دوخته شده بود.

به باور نویسنده اطلاعات روز، با مشارکت فعالانه‌ چین در امور اقتصادی و بازسازی، توازن در سیاست خارجی افغانستان ایجاد می‌شود.

یافته‌های تحقیقی که نهاد 'مشارکت رسانه‌های آزاد' انجام داده، از فساد مالی و اداری در وزارت امور مهاجران خبر می‌دهد.

روزنامه ۸‌صبح امروز این گزارش را چاپ کرده و نوشته که این گزارش، عمق و گستردگی فساد و اختلاس را در این وزارت آشکار می‌سازد و متهمان اصلی را معرفی می‌کند.

۸‌صبح نوشته که چپاول در وزارت امور مهاجران در حالی بیداد می‌کند که صدها هزار شهروند کشور- کسانی‌که در کشورهای همسایه پناهنده‌اند و یا در داخل کشور مجبور به ترک خانه خود شده‌اند- با فقر و تهیدستی، روزگار می‌گذرانند.

۸‌صبح افزوده که پارلمان، دفتر ریاست‌جمهوری، مقام‌های عدلی و قضایی و همچنان اداره‌هایی که برای مبارزه با فساد مالی و اداری موظفند، باید مقام‌هایی را که به‌صورت جدی متهم هستند، مورد بازخواست قرار دهند.

روزنامه انصاف به اختلافات در جبهه ملی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده و نوشته که این جبهه در حال فروپاشی است.

نویسنده انصاف به این باور است که با فروپاشی جبهه ملی، اتحاد انتخاباتی نیز وجود خارجی خود را از دست خواهد داد.

انصاف افزوده که 'آقای عبدالله عبدلله رهبر ائتلاف ملی سعی خواهد کرد با داشتن آقای محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و چند حزب کوچک دیگر در کنار خود، خودش را نامزد اتحاد انتخاباتی و دارای پشتوانه قوی سیاسی وانمود کند.'

روزنامه محور می‌نویسد که مرحله سوم ثبت نام رای دهندگان از طریق تیم های سیار آغاز شده است.

محور نوشته که این اقدام کمیسیون مستقل انتخابات کاری بجا است اما اگر امنیت در مناطق مختلف کشور تامین باشد و واجدین شرایط بتوانند کارت‌های رای دهی را به دست آورند.

مطالب مرتبط