افغانستان برای قربانیان جنگ‌های سه دهه گذشته مراسم فاتحه عمومی برگزار کرد

Image caption پرچم افغانستان از صبح روز دوشنبه در حالت نیمه افراشته قرار گرفت و تا فردا در همین حالت خواهد ماند

دولت و مردم افغانستان به یاد قربانیان جنگ های سی سال گذشته در نقاط مختلف این کشور مراسم فاتحه عمومی برگزار کردند.

این مراسم پس از انتشار فهرست نام و هویت پنج هزار قربانی که در سال های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ در زمان حاکمیت حزب دموکراتیک خلق افغانستان کشته شده‌اند، برگزار شده است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هم در مراسم فاتحه‌ای که در ریاست جمهوری برگزار شد، شرکت کرد. پرچم افغانستان نیز در مرکز و ولایت‌های این کشور امروز و فردا، نیمه افراشته قرار خواهد داد.

در یکی از این مراسم که در مسجد "شیرشاه سوری" در کابل برگزار شده بود، چهره های سرشناس سیاسی، مقام‌های بلند پایه حکومت، اعضای شورای ملی، شهروندان کابل و بازماندگان قربانیان جنگ‌های سی سال گذشته نیز شرکت کردند.

در این مراسم قرآن تلاوت شد و شرکت کننده‌ها به یاد قربانیان دعا کردند.

Image caption بازماندگان قربانیان به یاد از دست رفته گان خود در کابل شمع روشن کردند

در مراسم فاتحه خوانی در کابل، همچنین صبغت‌الله مجددی نخستین رئیس جمهوری دوره مجاهدین افغانستان هم شرکت کرده بود.

آقای مجددی در این مراسم گفت هنگامی که به قدرت رسید با شماری از سران جهادی و چهره های پُر نفوذ تصمیمی اعلام عفو عمومی گرفتند و این تصمیم را عملی کردند.

او که در هشتم ثور ۱۳۷۱ پس از فروپاشی دولت دکتر نجیب‌الله به قدرت رسید و برای دو ماه ریاست حکومت مجاهدین را به عهده داشت، می‌گوید که اگر "عفو عمومی" اعلام نمی‌کردند "تا حالا هزاران نفر دیگر کشته می‌شد."

با این حال بسیاری از بازماندگان قربانیان جنگ های سی سال گذشته در افغانستان با قوانینی که از عفو عمومی حمایت می‌کند، مخالفت نشان داده و از دولت و جامعه جهانی خواسته اند که عاملان کشتارهای جمعی در سال های نبرد در افغانستان را به دادگاه بکشاند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم برای مستند سازی واقعات جنگی برای اجرای عدالت انتقالی در ده سال گذشته گزارشی تهیه کرده که تاکنون منتشر نشده است.