مقام‌های امنیتی افغان: طالبان از کران و منجان بیرون رانده شدند

Image caption وزارت داخله گفته که عملیات بازپسگیری کران و منجان به حمایت ارتش اجرا شد

وزارت داخله/کشور افغانستان گفته که در پی اجرای عملیات پاکسازی در ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان در شرق افغانستان، طالبان از این منطقه بیرون رانده شده‌اند.

وبسایت وزارت داخله از قول صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت نوشته که نیروهای امنیتی دو روز پیش برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان از کران منجان "عقب نشینی تاکتیکی" کردند، اما پس از آمادگی لازم به مواضع قبلی خود بازگشتند.

آقای صدیقی گفت که در این عملیات شماری از مخالفان کشته و عده ای دیگر زخمی شدند، ولی نگفته که به نیروهای امنیتی هم آسیب رسیده یا نه.

ولی گروه طالبان گزارش وزارت داخله مبنی بر "پاکسازی" کران منجان از حضور شورشیان وابسته به گروه طالبان را رد کرده و آن را "تبلیغات" دانسته است.

ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی می کند، در پیامی که به رسانه ها فرستاده گفته که نفرات وابسته به این گروه دو روز پیش وارد کران و منجان شدند و در حال حاضر هم در همان جا مستقر هستند.

اگر چه گروه طالبان پریروز مدعی شدند که این منطقه را به تصرف خود درآورده، اما منابع دولتی دیروز (یکشنبه، 7 میزان/مهر) تایید کردند که نیروهای امنیتی از کران و منجان "عقب نشینی تاکتیکی" کرده‌اند.

پیشتر از این ولسوالی وردوجولایت بدخشان هم در پی حملات نفرات وابسته به گروه طالبان دستخوش ناآرامی شده بود که با انتقادهای نمایندگان بدخشان در مجلس مواجه شد.

Image caption بدخشان منطقه کوهستانی در شمال شرق افغانستان است

دیروز هم در پی انتشار خبر ورود طالبان به کران و منجان، نمایندگان بدخشان، نیروهای امنیتی و مسئولان دولتی را متهم به "بی‌کفایتی" کردند.

کران و منجان منطقه کوهستانی است که با ولایت‎های پنجشیر و نورستان مرز مشترک دارد و در صورت ادامه حضور طالبان در این منطقه، شورشیان می‌توانستند امنیت ولایت‌های پنجشیر و بدخشان را تهدید کنند.

شماری این احتمال را هم مطرح کرده‌اند که طالبان همزمان با سفر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به چین، حملات خود را به مناطقی در ولایت بدخشان شدت دادند تا مانع بررسی طرح احتمالی ساخت راه ابرایشم بین افغانستان و چین شوند.

پیش از این مقام‌های دولت افغانستان از ابراز علاقه دولت چین به احیای راه ابریشم از طریق منطقه کوهستانی واخان بین افغانستان و چین سخن گفته بودند.

مطالب مرتبط