عبدالله عبدالله برای نامزدی در انتخابات ۹۳ ثبت نام کرد

Image caption آقای عبدالله دومین نامزدی است که برای ثبت نام به کمیسیون انتخابات رفته است

عبدالله عبدالله، رئیس ائتلاف ملی افغانستان برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳، در کمیسیون مستقل انتخابات ثبت نام کرد.

محمد خان، معاون رئیس حزب اسلامی شاخه ارغنده‌وال و محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به ترتیب به عنوان معاونان اول و دوم او معرفی شده اند.

آقای عبدالله پس از ثبت نام به خبرنگاران گفت که او به اجرای قانون اساسی به همین صورت کنونی آن متعهد است و مبارزه با فساد و فقرزدایی، در صدر برنامه‌های انتخاباتی او خواهد بود.

آقای عبدالله نظام ریاستی کنونی را باعث تمرکز قدرت و افزایش فساد و ناکارآمدی می‎دانست و تاکید داشت که اگر به قدرت برسد، قانون اساسی را تغییر می‎دهد. اما پس از ثبت نام در صحبتی که با خبرنگاران داشت، اشاره ای به تغییر نظام در صورت پیروزی، نکرد.

عبدالله عبدالله را علاوه بر معاونانش، حامیان اصلی‎ او در در وقت ثبت نام همراهی کردند، از جمله یونس قانونی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان، عبدالهادی ارغنده‌وال، رئیس حزب اسلامی و وزیر اقتصاد، صلاح‌الدین ربانی، رئیس موقت جمعیت اسلامی و رئیس شورای عالی صلح، عطامحمد نور، والی بلخ و نورالحق علومی رهبر حزب متحد ملی و شماری از نمایندگان مجلس.

رئیس ائتلاف ملی آقایان محمد خان و محقق را در پی گفت‌وگوهای طولانی و چانه‌زنی‌های سیاسی قانع کرد که معاونت او را به عنوان نامزد ریاست جمهوری قبول کنند.

محمد خان دیروز بر اساس موافقت حزب اسلامی با جمعیت اسلامی برای حمایت از نامزدی عبدالله عبدالله، به عنوان معاون اول آقای عبدالله معرفی شد.

Image caption محمد خان دیروز بر اساس موافقت حزب اسلامی با جمعیت اسلامی برای حمایت از نامزدی عبدالله عبدالله، به عنوان معاون اول آقای عبدالله معرفی شد

این دو حزب سالها با هم رقابت داشتند. بخشی از جنگ‌های داخلی در دهه هفتاد ناشی از همین رقابت بود. این نخستین بار است که دست کم یکی از شاخه‌های حزب اسلامی در یک برنامه انتخاباتی با جمعیت اسلامی متحد می‌شود.

گفته می‌شود که شاخه‌های دیگر حزب اسلامی، از جمله جناحی به رهبری وحیدالله سباوون و همچنین حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار که در حال حاضر از مخالفان مسلح دولت است، از این ائتلاف حمایت نمی‌کنند.

همچنین در بیشتر از یک دهه اخیر این نخستین بار است که بیشتر چهره‌های جمعیت اسلامی به صورت یک‌پارچه از یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری حمایت می‌کنند.

در انتخابات اولی (در سال ۸۳) بخشی از این حزب از نامزدی یونس قانونی حمایت کرد و بخشی دیگر از نامزدی حامد کرزی که احمدضیا مسعود معاون اول او بود. در انتخابات دوم رهبری جمعیت از آقای عبدالله و بخشی دیگر به رهبری محمدقسیم فهیم از آقای کرزی حمایت کردند.

با این حال گفته می‌شود که احمدضیا مسعود و امرالله صالح از اعضای برجسته جمعیت اسلامی اینبار از آقای عبدالله حمایت نمی‌کنند و قرار است آنها و عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی با تشکیل ائتلافی جدید انتخاباتی، از یک نامزد دیگر حمایت کنند.

Image caption آقای عبدالله، با محمدخان و محمدمحقق

آقای عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ یکی از رقیبان جدی حامدکرزی بود و در نتیجه رای کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان، انتخابات به مرحله دوم کشانده شد. اما آقای عبدالله به دلیل انتقادهایش از کمیسیون مستقل انتخاباتی افغانستان در مرحله دوم انتخابات شرکت نکرد و کمیسیون مستقل انتخابات حامدکرزی را به عنوان برنده انتخابات اعلام کرد.

براساس اعلام کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان، در انتخابات ۲۰۰۹ آقای کرزی ۴۹ درصد آرا و آقای عبدالله ۳۱ درصد آرا را بدست آوردند.

عبدالله عبدالله دومین فردی است که رسما به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ثب نام می‌کند. پیش از او بسم‌الله شیرثبت نام کرده است.

هر چند شماری دیگر از سیاستمداران هم برای شرکت در انتخابات به عنوان نامزد اعلام آمادگی کرده‌اند، اما تا حال ثبت نام نکرده‌اند. از آن جمله اشرف غنی احمد زی رئیس پیشین کمیسیون انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی و قیوم کرزی برادر حامد کرزی رئیس جمهوری هستند.

از زلمی رسول وزیر خارجه، عبدالرب‌رسول سیاف و حنیف اتمر هم به عنوان نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نام برده می‌شود.

مطالب مرتبط