دو ژنرال آمریکایی به دلیل کوتاهی در مقابله با حمله طالبان برکنار شدند

Image caption در تحقیقاتی که انجام شده از ژنرال گورگانوس (چپ) و ژنرال استاردوانت انتقاد شده است

فرمانده واحد تفنگداران دریایی آمریکا دستور داده که دو ژنرال این واحد به دلیل کوتاهی در دفاع از کمپ بسشن در ولایت هلمند در جنوب افغانستان در برابر حمله طالبان، بازنشسته شوند.

ژنرال جیمز آموس گفته است که ژنرال چارلز گورگانوس و ژنرال گرِگ استاردوانت "نتوانستند اقدامات دقیقی را برای محافظت از نیروها روی دست گیرند" تا از حمله سال گذشته طالبان جلوگیری شود.

در این حمله که روز ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۱۲ روی داد، پانزده مهاجم وابسته به گروه طالبان پایگاه مشترک نظامیان بریتانیایی و آمریکایی را در منطقه "شورآب" ولایت هلمند با مسلسل و خمپاره انداز هدف حمله قرار دادند که منجر به کشته شدن دو سرباز و زخمی شدن هشت سرباز دیگر شد.

طالبان در این حمله همچنین موفق شدند چند جنگنده جت هاریر را منهدم کنند و به چند هواپیمای دیگر آسیب برسانند.

سربازان نیروی دریایی آمریکا و تفنگداران نیروی هوایی بریتانیا ۱۴ تن از ۱۵ مهاجم طالبان را کشتند و یکی از مهاجمان را هم که زخمی شده بود، دستگیر کردند.

در ماه جون سال جاری، ژنرال آموس از فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا خواست در این جنبه‌های مختلف این حمله تحقیق کند. او همچنین گفت تصمیم دارد که پس از بررسی نتایج تحقیق، در مورد این دو ژنرال تصمیم‌گیری کند.

جیمز آموس با تایید یافته‌های هیات تحقیق فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت هر چند از دشواری کار تفنگداران دریایی در افغانستان آگاه است، ولی باید اصل مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی را مورد توجه قرار دهد.

او افزود که سرلشکر گورگانوس مرتکب "اشتباه در محاسبه" شده و خطر حمله طالبان به کمپ بسشن را دست کم گرفته بوده است.

ژنرال آموس همچنین گفت که سرلشکر استاردوانت ـ که مسئول واحدهای هوایی در منطقه بود ـ "شرایط حفاظت از نیروها را به دقت بررسی نکرده بود."

او روز یکشنبه از هر دو ژنرال خواست که داوطلبانه بازنشسته شوند. به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال آموس درخواست خود را به ژنرال گورگانوس در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، و از طریق تماس ویدیوئی، به ژنرال استاردوانت ابلاغ کرد.

منابع نظامی آمریکا گفته‎اند که هر دو ژنرال این درخواست را پذیرفته‌اند.

Image caption حمله به این پایگاه ضربه بزرگی به ناتو دانسته شد

پس از اعلام خبر بازنشستگی این دو فرمانده ارشد تفنگداران دریایی، ژنرال گورگانوس در اعلامیه‌ای گفت که به خدمت ۳۷ ساله خود در واحد تفنگداران دریایی مباهات می کند و افزود "به رهبری این نیرو اطمینان و اعتماد کامل دارم و به تصمیم فرمانده خود احترام می‌گذارم."

کمپ بسشن یکی از بزرگترین پایگاههای نیروهای بین‌المللی در افغانستان است.

حمله به این پایگاه در سپتامبر سال گذشته ضربه عملیاتی و روانی بزرگی به نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان وارد کرد.

پس از این حمله، ناتو اعلام کرد که طالبان از یک "خلای امنیتی" در این پایگاه استفاده کردند.

مطالب مرتبط