دومین جشنواره بین‌المللی فیلم حقوق بشر در راه است

Image caption برگزارکنندگان جشنواره می‌گویند که این جشنواره برای سینماگرانی که در کشورهای خود آثارشان را به نمایش گذاشته نمی‌توانند، یک فرصت است

در آستانه دومین جشنواره بین المللی فیلم حقوق بشر در افغانستان، برگزار کننده این جشنواره از آمادگی های خود برای برگزاری جشنواره ای پنج روزه در ولایت‌های کابل و بامیان افغانستان گفته‌اند.

فیلم های این جشنواره توسط داوران خارجی گزینش می شود و در پایان برای هشت فیلم در سه بخش داخلی، بین المللی و فیلم دانشجویی، جایزه و تندیس داده می‌شود.

دومین جشنواره فیلم حقوق بشر با شعار "از سیبی سرخی حرف می زنیم که سهم تمام شهروندان جهان است" برگزار می شود و در آن ۳۶۰ فیلم از سراسر دنیا رقابت کرده اند.

Image caption رئیس افغان‌فیلم: دولت برای سینما و فرهنگ بودجه ندارد

دیانا ثاقب مسئول اجرائی باشگاه سینمایی افغانستان و از برگزارکنندگان این جشنواره در نشست خبری در کابل گفت که از میان ۳۶۰ فیلم، ۶۵ فیلم با موضوع حقوق بشر به جشنواره راه یافته است.

داوران این جشنواره سینماگران خارجی اند، در جشنواره قبلی فیلم ها تنها در دو بخش داخلی و بین المللی رقابت می‌کردند و امسال اما بخش فیلم دانشجویی در این جشنواره اضافه شده است.

هفته آینده از تاریخ سیزده تا هجده میزان/مهر (۵ تا ۱۰ اکتبر) سینماگران افغان و هیات داوران خارجی پای تماشای اکران این فیلم ها می نشینند تا در پایان جشنواره هشت فیلم را به عنوان آثار برنده جشنواره گزینش کنند.

برای فیلمسازان برنده جشنواره جایزه نقدی و تندیس جشنواره بین المللی فیلم حقوق بشر داده می‌شود.

فرصتی برای همسایه‌ها

سینماگران از سراسر جهان به این جشنواره فیلم فرستاده اند. از میان کشورهای اروپایی ایتالیا بیشترین فیلم ها را نامزد جشنواره بین‌المللی فیلم حقوق بشر افغانستان کرده است.

در میان کشورهای همسایه، بیشترین فیلم از سینمای هند به این جشنواره فرستاده شده است و به همین ترتیب سینماگران ایران، تاجیکستان و قزاقستان هم در این جشنواره رقابت می‌کنند.

گروه برگزاری این جشنواره می گوید که جشنواره بین‌المللی حقوق بشر برای فیلم‌سازانی که توانایی نمایش آثار خود را در کشورهایشان ندارند، فرصتی است تا صدای خود را در برابر "دیکتاتوری" بلند کنند.

Image caption فیلم‌های این جشنواره برای عموم در پارک سینمای شهرنو کابل به نمایش گذاشته خواهد شد

صحرا موسوی از اعضای کمیته برگزاری جشنواره به خبرنگاران گفت: "برای فیلم سازان و هنرمندان منطقه و به خصوص کشورهای همسایه افغانستان که از سانسور و نبود آزادی بیان در کشورهای خود رنج می‌برند و نمایش آثارشان در کشورهای شان امکان پذیر نیست، این جشنواره یک فرصت است."

خانم موسوی همچنین گفت که جشنواره برای تشویق فیلم‌سازانی که برای ایستادگی در برابر نابرابری‌ها، بی عدالتی، تبعیض، تعصب و جنگ و خشونت کار می‌کنند اختصاص یافته تا صداهایی که توسط حکومت های دکتاتوری به حاشیه رانده شده، شنیده شود.

در دور اول جشنواره نمایش برخی از فیلم ها از جمله فیلم همسایه که داستان زندگی یک خانواده افغان در کشور ایران را تصویر کرده بود، در ولایت بلخ در شمال افغانستان جنجال آفرید و جلو اکران آن گرفته شد.

فیلم هایی که در این جشنواره نامزد شده اند، در سینمای پارک کابل، لیسه استقلال و تعدادی نهاد فرهنگی دیگر به نمایش گذاشته می شود. همزمان در ولایت مرکزی بامیان نیز ۶۵ فیلم نامزد، به نمایش گذاشته خواهد شد.

سینما؛ فرهنگی فراموش شده

باشگاه سینمایی افغانستان گفته که دومین جشنواره بین‌المللی فیلم حقوق بشر را هفته آینده به کمک دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما)، سفارت هلند در کابل، اداره افغان فیلم و شماری دیگر از نهادهای داخلی و خارجی ای‌که برای حقوق بشر کار می‌کنند، برگزار می‌کند.

Image caption صحرا موسوی: جشنواره فرصتی است برای شنیدن صداهای به حاشیه رانده شده توسط حکومت‌های دکتاتور

مسئولان دولتی هم که در برگزاری این جشنواره نقش دارند گفته اند که پولی برای حمایت از فیلمسازان و برگزارکنندگان جشنواره ندارند. ابراهیم عارفی رئیس افغان فیلم افغانستان می‌گوید که از برگزاری جشنواره پشتیبانی می‌کنند.

او افزود: "من به جای دولت و به عنوان رئیس افغان فیلم می‌گویم که ما حتی توانایی ساخت یک فیلم را هم نداریم نه این‌که یاد نداشته باشیم، بلکه شما بهتر می‌دانید ساختن فیلم هزینه بر می دارد و در دولت افغانستان برای سینما و فرهنگ بودجه ای نیست."

سینمای افغانستان در گذشته، محصولات سینمایی زیادی عرضه می‌کرد، حالا اما تعداد فیلم های سینمایی‌ای که در این کشور تهیه و تولید می‌شود، کم است.

افغانستان سی سال پیش ۲۸ تالار سینمای فیلم داشت که حالا تنها ۵ سینمای آن فعال است. بیشتر این سینماهای در دوران جنگ های داخلی و در زمان حاکمیت گروه طالبان، از بین رفت.

نخستین جشنواره بین المللی فیلم حقوق بشر دو سال پیش در کابل و در مزارشریف برگزار شد و برگزارکنندگان این جشنواره امیدوارند پس از این جشنواره را همه ساله برپا کنند.

مطالب مرتبط