اعتصاب غذای زندانیان در هرات پایان یافت

Image caption اعتصاب غذایی زندانیان هرات در دهمین روز پایان یافت

اعتصاب غذای زندانیان هرات در نهمین روز پایان یافت.

ژنرال عبدالمجید صادقی، فرمانده زندان هرات، شب گذشته اعلام کرد که اعتصاب نزدیک به دوهزار زندانی پایان یافته است.

او گفت که هیاتی که از کابل به هرات رفته بود، روز گذشته با زندانیان دیدار کرد و به آنها وعده سپرد که به تمام مشکلات زندانیان رسیدگی خواهد شد.

محمد قاضی زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در هرات می‌گوید که این هیات ۲۲ نفری شامل نمایندگان پارلمان، نهادهای عدلی و قضایی، وزارت داخله/کشور و دادستانی بود و ریاست آن را گل رحمان قاضی رئیس 'کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی' برعهده داشت.

این هیات به زندانیان وعده کرده که به خواست‌های آنها تا حد ممکن و مطابق قانون رسیدگی کند.

فرمانده زندان هرات وضعی جسمی اعتصاب کنندگان را خوب خوانده است.

اعتصاب زندانیان هرات

این اعتصاب غذا روز یکشنبه ۳۱ سنبله/شهریور، نخست از سوی ۳۰۰ زندانی آغاز شد ولی دو روز بعد ۱۴۶۱ زندانی دیگر نیز به آنها پیوستند و روز چهارشنبه با پیوستن زندانیان در یک بلاک/بند دیگر، شمار اعتصاب کنندگان به دو هزار نفر رسید.

زندانیانی که دست به اعتصاب زده بودند، از محکومان جنایی و افراد متهم به عضویت در گروه‌های شورشی مسلح مخالف دولت بودند.

تخفیف در مجازات شماری از زندانیان و شامل شدن تمام جرایم در فرامین عفو و تخفیف ریاست جمهوری، خواست این اعتصاب کنندگان بود.

ریاست جمهوری افغانستان در مناسبت‌های ملی و مذهبی فرمان‌هایی را برای عفو و تخفیف مجازات شماری از مجرمین صادر می‌کند. مرتکبین جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، جرایم مربوط به مواد مخدر و گروگان‌گیری شامل این فرمانها نمی‌شده اند.

زندانیان اعتصابی هرات در تمام ۹ روز اعتصاب تاکید داشتند که تنها با هیات ریاست جمهوری گفت‌وگو خواهند کرد و تا آن زمان دست از اعتصاب نخواهند کشید.

در حال حاضر در زندان هرات بیش از ۳۲۰۰ نفر زندانی هستند.

مطالب مرتبط