روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۹ میزان

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۹ میزان/مهر کابل به مراسم یادبود از قربانیان سه دهه جنگ در افغانستان اختصاص یافته است.

روز گذشته دولت و مردم افغانستان به یاد قربانیان جنگ های سی سال گذشته در نقاط مختلف این کشور مراسم فاتحه عمومی برگزار کردند.

این مراسم پس از انتشار فهرست نام و هویت پنج هزار قربانی که در سال های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ در زمان حاکمیت حزب دموکراتیک خلق افغانستان کشته شده‌اند، برگزار شد.

روزنامه دولتی انیس نوشته که در این سالها هزاران انسان راهی زندان شده و هزارن تن دیگر زنده به گور شدند.

انیس نوشته که در سالهای گذشته چندین گور دسته جمعی در شهرهای بزرگ کشور کشف گردید که نشان دهنده قساوت عاملان آن بود.

روزنامه وحدت ارگان نشراتی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان می‌نویسد که افغانستان در چهار دهه گذشته، رویدادهایی خونینی را تجربه کرده که قربانیان آن هزارن انسانی بودند که خواسته یا ناخواسته درگیر مجادلاتی شدند که خود در آن هیچ نقشی نداشتند.

وحدت افزوده که شناخت متهمان و عاملان این کشتارها کار سختی است زیرا گاهی ساختارهای سیاسی و اجتماعی آنقدر قوی نیستند که بتوانند برای مجازات آنها تصمیم بگیرند.

وحدت نوشته که ممکن بعضی افراد فرصت طلب نیز از این شرایط برای انتقام گیری های شخصی از حریفان خود استفاده نمایند.

نویسنده وحدت همچنین به این باور است که 'اکنون نهادهای عدلی و قضایی افغانستان بسیار ضعیف هستند و انتظار عدالت از این نهادها با توجه به فساد گسترده در آنها وجود دارد، امری دشوار است.'

روزنامه انصاف نیز می‌نویسد که سنگ تهداب گرفتاری‌ها و شکنجه‌های روحی و جسمی ملت افغانستان زمانی گذاشته شده که شوروی سابق به افغانستان پا گذاشته است.

انصاف نوشته که 'ویرانی ها و کشتارهای بی رحمانه در دوران جنگهای داخلی و زمان طالبان و پس از آن و تا امروز، روی کشتارهای زمان کمونیست ها را در افغانستان سفید کرده است.'

روزنامه محور می‌نویسد که عاملان کشتارها باید مجازات شوند تا بر زخم قربانیان مرحمی گذاشته شود.

محور افزوده که هر کسی که افغانها را بکشد، مجرم است این جرم مربوط دیروز باشد یا امروز.

محور نوشته که اگر واقعا حکومت افغانستان تصمیم یادبود از این قربانیان را دارد، باید عاملان این قتل ها را افشا و مجازات کند.

روزنامه چراغ نوشته: "از کشف گورهای دسته جمعی تا نشر فهرست کشتار دسته جمعی"

چراغ می‌نویسد که افغانستان سالهای طولانی جنگ را سپری کرده، سالهایی که حکومت مرکزی عملا قدرت چندانی نداشته است.

چراغ نوشته که پیش از انتشار فهرست پنج هزار قربانی، گورهای دسته جمعی در چندین ولایت افغانستان پیدا شد که در این گورها تاریخ کشور نیز دفن شده است.

چراغ افزوده که دولت افغانستان تلاش می‌کند که با قاتلین این قربانیان، قدرت را تقسیم کند و آنها را عفو کند که پیامدهای ناگواری خواهد داشت.

مطالب مرتبط