یک رهبر جهادی افغانستان برای شرکت در انتخابات از پارلمان استعفا داد

Image caption سیاف:امروز به این ملک دلم می‌سوزد که افرادی مثل من فقیر و ضعیف برای ریاست جمهوری اش کاندید می‌کند

عبدالرب رسول سیاف از رهبران جهادی و نماینده مردم کابل در شورای نمایندگان افغانستان از عضویت این مجلس استعفا داد و اعلام کرد که برای ریاست جمهوری افغانستان خود را نامزد خواهد کرد.

او با ارائه استعفا نامه‌اش در جلسه عمومی مجلس نمایندگان افغانستان به عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس، گفت که برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آینده افغانستان از مجلس نمایندگان استفعا می‌دهد.

گفته می‌شود که اسماعیل خان وزیر کنونی انرژی و آب افغانستان یکی از معاونان سیاف خواهد بود.

آقای سیاف در ادامه افزود:" امروز به این ملک دلم می‌سوزد که افرادی مثل من فقیر و ضعیف برای ریاست جمهوری‌اش کاندید می‌کند."

او در ادامه با اشاره به داستان پیر زنی که خریدار یوسف بود گفت که لیاقت این پست را ندارد، ولی فقط می‌خواهد در قطار خریداران باشد.

سیاف تاکید کرد که هدفش از کاندیدا شدن خدمت و آمادگی برای ایثار و قربانی شدن بخاطر مردم است.

او در ادامه با تاکید به اینکه مجلس نمایندگان افغانستان بیشتر از هر چیز برایش ارزش دارد، از حضور غیرمستمر خود در شورای ملی افغانستان نیز معذرت خواهی کرد و گفت روند غیبت هایش او را چنان متاثر ساخته که توان روبرو شدن با نمایندگان را ندارد.

سیاف تعهد کرد که در هر جایی که باشد حرمت "این خانه[مجلس]" را نگه می‌دارد و افزود که مدت ۲۰ سال است در کنار مردم افغانستان بوده و حتی برای مداوا هم به بیرون از این کشور نرفته است.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال چندی قبل در یک گزارش نوشته است که حامد کرزی با شماری از چهره های جهادی در دفتر کار خود ملاقات کرده و از برخی از شخصیت‌های با نفوذ از جمله عطا محمد نور والی بلخ خواسته که با حمایت از نامزدی آقای سیاف، توافق کند.

دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان این گفته ها را رد کرد و گفت که آقای کرزی در انتخابات آینده ریاست جمهوری از نامزد مشخصی حمایت نخواهد کرد.

مطالب مرتبط