روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۱۰ میزان

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

ثبت نام عبدالله عبدالله دومین نامزد رسمی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مهمترین عنوان مطلب تحلیلی روزنامه‌های ۱۰ میزان/مهر کابل است.

ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۵ سنبله/شهریور آغاز شد. اکنون تنها چهار روز دیگر به ختم این زمان باقی مانده و تنها دو نامزد رسما ثبت نام کرده‌اند.

روزنامه اطلاعات روز از تیم دکتر عبدالله به عنوان نخستین تیم برجسته سیاسی یاد کرده که برای انتخابات آینده عملا وارد میدان شده است.

اطلاعات روز نوشته که اکنون حداقل یکی از پهلوها و جریان‌های پیچیده و سردرگم انتخابات مشخص شد؛ اما هنوز هم تمام وجوه این معمای پیچیده مشخص نیست.

اطلاعات روز افزوده که هنوز هم تمام نگاه‌ها به گوشه چشم رئیس جمهوری دوخته شده که از کدام نامزد حمایت می‌کند و همگان منتظرند تا بدانند که کدام تیم‌ها و شخصیت‌ها با کدام محورها از دور و بر ارگ ریاست جمهوری پا به میدان رقابت‌های انتخاباتی می‌گذارند.

روزنامه جامعه باز نیز نوشته: "طلسم صندوق سرنوشت ساز شکست."

جامعه باز می‌نویسد که به رغم آشفتگی در اوضاع سیاسی مملکت، فقدان امکانات برای رقابت سیاسی در سطح کلان، عدم توازن میان گروه‌های حکومتی و غیرحکومتی، آقای عبدالله، توانسته تیم جدی و قدرتمندی را برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده افغانستان، به‌ وجود آورد.

جامعه باز نوشته که چند روز باقیمانده سرنوشت‌ساز و نفس‌گیر است. باید دید چه کسی و با چه ترکیبی، در مصاف با تیم عبدالله، پا به میدان می‌گذارد.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که با ثبت نام آقای عبدالله، انتظار می‌رود که نامزد یا نامزدانی که گفته می‌شود از موافقان ارگ هستند نیز وارد کارزار انتخاباتی شوند.

۸‌صبح نوشته که بدون تردید وارد شدن جمعی از سیاستمداران از نشانی احزاب به مبارزات انتخاباتی، تحول تازه در دوازده سال اخیر است زیرا در بیش از یک دهه گذشته، هر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، خودش را کاندیدای مستقل می‌خواند.

۸‌صبح افزوده که ایجاد این تیم، اتحاد انتخاباتی و جبهه ملی را منحل کرد.

۸‌صبح می‌نویسد که سیاستمداران شکل‌دهنده اتحاد انتخاباتی، تعهد کرده بودند که نامزد واحد در انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی می‌کنند، اما چنین نشد و اتحاد انتخاباتی- همان طوری که پیش‌بینی می‌شد- از هم پاشید.

روزنامه افغانستان می‌نویسد که آقای عبدالله در دور قبلی انتخابات نیز نامزد بود و اکنون با ثبت نام او انتخابات جدی تر می‌شود.

افغانستان نوشته که انتخابات پیش رو مطمینا، پرهیجان، متفاوت و حساس خواهد بود.

نویسنده افغانستان به همزمانی این انتخابات با خروج نیروهای خارجی و انتقال قدرت از حامد کرزی بعد از دو دوره کار در پست ریاست جمهوری اشاره کرده و این موضوعات را از دلایل حساس بودن انتخابات ۹۳ خوانده است.

روزنامه افغانستان افزوده که انتخابات پیش‌رو نیازمند تعهد نامزدان به پایبندی به قانون، تلاش نهادهای مجری انتخابات، حمایت همه جانبه جامعه جهانی از برگزاری سالم و شفاف آن می‌باشد.

روزنامه چراغ می‌نویسد: "سردی انتخابات به گرمی می‌گراید."

چراغ نوشته که این روزها بحث این که کی‌ها با کی‌ها ائتلاف کرده اند؟ کی نامزد پیشتاز و برازنده خواهد بود؟ کدام کشور به عنوان نیروی حمایوی کدام نامزد فعالیت می‌کند؟ بحث داغ تمام محافل و مردم عادی افغانستان است.

چراغ افزوده که گرچند ایجاد فضای نا مطمئن برای پروسه انتخابات و فعالیت‌های تخریبی گروه‌های داخلی و خارجی بر بی باوری مردم به این روند اثر گذاشته، اما مردم علاقمند به این روند هستند.

مطالب مرتبط