سیاف برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

عبدالرب رسول سیاف از چهره‌های جهادی و نماینده پیشین مردم کابل در مجلس نمایندگان افغانستان خود را رسما نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افغانستان کرده است.

آقای سیاف امروز در جمع هواداران خود به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان رفت و نام خود و دو معاونش را برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت کرد.

اسماعیل خان وزیر پیشین انرژی و آب و وهاب عرفان عضو پیشین مجلس سنای افغانستان به ترتیب خود را نامزد معاونت اول و دوم آقای سیاف کرده اند.

احمدشفایی، خبرنگار بی‌بی‌سی از محل ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که در جمع افرادی که آقای سیاف را در کمیسیون انتخابات همراهی کردند، عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان، فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا و تعدادی دیگر از نمایندگان شورای ملی نیز شامل بودند.

به گفته او وقتی آقای سیاف وارد دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات شد، هوادارانش شعار "الله اکبر" سر دادند.

آقای سیاف روز گذشته از عضویت مجلس نمایندگان افغانستان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری گذشت.

آقای سیاف رهبر تنظیم دعوت اسلامی افغانستان است و پس از شرکت در جنگ علیه نیروهای شوروی در افغانستان، حزب او نقش مهمی در جنگ‌های داخلی دهه هفتاد شمسی به ویژه در کابل داشت.

Image caption آقای سیاف برای شرکت در انتخابات، از مجلس نمایندگان افغانستان کناره‌گیری کرد

آقای سیاف در زمان مقاومت علیه طالبان نیز در کنار احمدشاه مسعود، فرمانده پیشین جبهه مقاومت علیه طالبان قرار داشت و شماری از فرماندهان او در شمال کابل علیه طالبان می‌جنگیدند.

اسماعیل خان که معاونت اول آقای سیاف را پذیرفته است، از فرماندهان سابقه‌دار جمعیت اسلامی است که سال‌ها فرمانده نظامی و والی ولایت غربی هرات بوده است.

این دومین عضو مجلس نمایندگان افغانستان است که از سمت نمایندگی مردم برای کارزارهای انتخاباتی استعفا کرده است.

محمد محقق از دیگر رهبران جهادی و نماینده ولایت کابل در مجلس نمایندگان بود که هفته پیش استعفا کرد.

آخرین مهلت برای ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، ساعت چهار روز یکشنبه ۱۴ میزان/مهر به وقت محلی است.

ثبت نام‌کنندگان دیگر

به پایان مهلت ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سه روز دیگر باقی مانده است. تا کنون چهار نفر خود را رسما نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرده اند.

Image caption آقای نجیمی، صابر تمکین را به عنوان معاون اول و سوسن حاجتی را به عنوان معاون دوم خود انتخاب کرده است

صبح امروز فضل کریم نجیمی از افراد کمتر شناخته شده، سومین نفری بود که رسما نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شد. آقای نجیمی، صابر تمکین را به عنوان معاون اول و سوسن حاجتی را به عنوان معاون دوم خود نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرده است.

بسم‌الله شیر هفته پیش اولین نفری بود که خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان کرد و به تعقیب آن عبدالله عبدالله رئیس ائتلاف ملی به همراه محمدخان معاون اول و محمد محقق معاون دوم رسما نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شد.

هر چند شماری دیگر از سیاستمداران هم برای شرکت در انتخابات به عنوان نامزد اعلام آمادگی کرده‌اند، اما تا حال ثبت نام نکرده‌اند.

از آن جمله اشرف غنی احمدزی رئیس پیشین کمیسیون انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی و قیوم کرزی برادر حامد کرزی رئیس جمهوری و گل آقا شیرزی والی پیشین ننگرهار هستند.

مطالب مرتبط