افغانستان به جام جهانی کریکت رفت

Image caption تیم ملی کریکت افغانستان با سه پیروزی در برابر کنیا به مسابقات جام جهانی ۲۰۱۵ کریکت رسید.

تیم ملی کریکت افغانستان با پیروزی در برابر تیم ملی کریکت کنیا در بازی پنجاه آوره، به مسابقات جام جهانی کریکت ۲۰۱۵ استرالیا رسید.

این سومین دیدار تیم ملی کریکت افغانستان و کنیا در دو هفته گذشته بود که هر سه بار تیم ملی کریکت افغانستان پیروز شد.

همچنین افغانستان با شکست کنیا امروز برای بار دوم خود را به مسابقات جام جهانی کریکت رساند. اولین پیروزی بزرگ کریکت افغانستان در برابر امارات متحده عربی بود که با آن تیم ملی کریکت این کشور در سال ۲۰۱۰ به مسابقات جام جهانی (twenty20) کریکت راه پیدا کرد.

در بازی امروز افغانستان با حفظ هفت بازی کن خود ۹۴ امتیاز که تیم ملی کریکت کنیا هدف تعیین کرده بود تکمیل کرد و پیروز این مسابقه شد.

مسابقات افغانستان با کنیا از طریق تلویزیون۱ افغانستان به طور زنده پخش می‌شد. شماری از چهره های سیاسی و مقام های دولت افغانستان این پیروزی را به مردم افغانستان تبریک گفته و آن را "یک قهرمانی بزرگ" توصیف کرده اند.

در این بازی افغانستان سه بازیکن خود را از دست داد و در برابر آن تمام بازیکنان کنیایی را از بازی حذف کرد.

بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان در این بازی ها درخشش خوبی داشتند و بازی با پیروزی یک جانبه به نفع افغانستان پیش رفت.

حمید حسن بازیکن تیم ملی کریکت افغانستان در این بازی ۲ بازیکن کنیایی، کریم صادق هم ۲ بازیکن تیم حریف، نبی عیسی خیل ۲ و حمزه هوتک سه بازیکن کریکت کنیا را از میدان بیرون کرد.

محمد نبی عیسی خیل کپتان تیم کریکت افغانستان در مسابقه امروز ۴۸ دوش انجام داد و حشمت الله شهیدی با ۱۳ دوش و نوروز منگل با ۱۹ دوش درخشش خوبی در بازی امروز داشتند.

این سومین مسابقه بین افغانستان و کنیا بود که در امارات متحده عربی برگزار شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption کریکت افغانستان نوپا اما پر دست آورد است

در دومین بازی که چهارشنبه هفته گذشته ۱۰ میزان/مهر در میدان شارجه امارات متحده عربی برگزار شده بود افغانستان برای دومین بار کنیا را با حفظ هشت بازیکنش شکست داد.

کنیا در این بازی، با از دست دادن تمامی بازیکنان خود تنها ۸۹ امتیاز بدست آورد.

در مسابقه اول بیست‌آوره با کنیا نیز که هفته پیش در ۳۰ سپتامبر برگزار شده بود، بازیکنان افغان ۱۶۲ امتیاز کسب کردند که کنیا با ۵۶ امتیاز به افغانستان باخت.

کنیا در بازی های کریکت سابقه بیش از صد سال دارد.

فدراسیون کریکت افغانستان برای نخستین بار در سال ۱۳۷۴ خورشیدی در افغانستان ایجاد شد و در سال‌های اخیر افغانستان در میدان‌های بین‌المللی کریکت دستاوردهای زیادی داشته است.

کریکت نیز مثل سایر رشته‌های ورزشی در سال‌های آغازین حکومت طالبان با محدودیت مواجه شد ولی در یک سال‌ پایانی زمامداری آنها در افغانستان (۲۰۰۰)، کریکت به‌گونۀ استثنا، آزاد شد.

کریکت و فوتبال از محدود رشته‌های ورزشی بودند که طالبان آن‌ را مجاز می‌شمردند و در زمان حکومت آن‌ها، فدراسیون آن نیز بازگشایی شد.

تیم کریکت افغانستان در سال ۲۰۰۱ به عضویت انجمن بین‌المللی کریکت در آمد و نخستین بازی رسمی‌اش را در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۱ در برابر پاکستان انجام داد.