ژنرال دوستم از ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح افغانستان استعفا داد

ژنرال عبدالرشید دوستم رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح افغانستان، امروز از سمتش استفعا داد و قرار است که به عنوان معاون اول "اشرف غنی احمدزی" وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری شود.

دکترنقیب الله فایق، یکی از افراد نزدیک به ژنرال دوستم با تایید این خبر گفت که دوستم امروز با حامد کرزی رئیس جمهور دیدار کرده و استعفانامه اش را به آقای کرزی داد.

در افغانستان رئیس جمهوری، فرمانده کل قوا نیز هست و ژنرال دوستم، در سالهای گذشته، رئیس ستاد مشترک فرماندهی کل قوا بود.

هرچند در عمل ژنرال دوستم در سالهای گذشته نقش مهمی در سیاستگذاری و برنامه های امنیتی افغانستان نداشت اما عالی ترین مقام نظامی این کشور را عهده دار بود.

از اینرو به باور خیلی ها سمت او، بیشتر یک سمت سمبولیک و تشریفاتی بود.

او افزود که محمد کریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهوری و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، اشرف غنی احمدزی و ژنرال دوستم یک تیم واحد انتخاباتی را تشکیل داده اند.

دکتر عباس بصیر، رئیس دفتر محمد کریم خلیلی، نیز با تائید این خبر گفت که براساس توافق انجام شده، کریم خلیلی، ژنرال دوستم و اشرف غنی برای تشکیل یک تیم انتخاباتی واحد به توافق رسیدند.

او افزود که در جلسه عصر امروز این تیم نهایی شد. اشرف غنی احمدزی به عنوان نامزد ریاست جمهوری، ژنرال دوستم معاون اول و سرور دانش وزیر سابق دادگستری به عنوان معاون دوم او وارد کارزار انتخاباتی خواهند شد.

Image caption چندی قبل پانزده حزب و جریان سیاسی در افغانستان با هم یکجا شده و برای داشتن نامزد مشترک اتحاد"انتخاباتی افغانستان" را تشکیل دادند

آقای بصیر تاکید کرد که قراراست این تیم روز یکشنبه آینده، برای ثبت نام به کمیسیون انتخابات برای ثبت نام مراجعه کنند.

او افزود که اکنون توافق شفاهی میان سه طرف صورت گرفته و روی سند همکاری نیز کار می‌شود که درآینده نزدیک میان اعضاء این تیم امضا خواهد شد.

عباس بصیر درباره حمایت ارگ ریاست جمهوری از این تیم گفت که این موضوع به خود ارگ مربوط است و ما به عنوان یک تیم انتخاباتی تلاش خواهیم کرد که حمایت نهادهای مختلف را از این تیم انتخاباتی جلب کنیم.

چندی قبل پانزده حزب و جریان سیاسی در افغانستان با هم یکجا شده و برای داشتن نامزد مشترک در انتخابات آینده ریاست جمهوری، اتحاد تازه ای موسوم به "انتخاباتی افغانستان" را تشکیل دادند.

احمد ضیاء مسعود رئیس جبهه ملی افغانستان، محمد محقق رئیس حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، عبدالله عبدالله رهبر ائتلاف ملی، یونس قانونی رهبر حزب افغانستان نوین و عضو مجلس نمایندگان، عطامحمد نور والی بلخ، صلاح الدین ربانی رئیس موقت حزب جمعیت اسلامی، و امرالله صالح رئیس روند سبز، از چهره های سرشناس در این اتحاد هستند.

اما این اتحاد به زودی از هم پاشید و اعضای آن هر کدام از نامزد جداگانه ای حمایت کردند.