نامزد معاونت اول عبدالله در انتخابات افغانستان کیست؟

Image caption عبد الله عبدالله محمد خان را به عنوان معاون اول خود انتخاب کرد

محمد خان، نامزد معاونت اول عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در سال ۱۳۳۰ خورشیدی در ولایت غزنی در جنوب افغانستان متولد شد.

او دوره ابدائیه / دبستان را در مدرسه "جامرات" ولسوالی قره باغ ولایت عزنی و دوران ثانویه/ راهنمایی را در مدرسه سلطان محمود این ولسوالی گذراند و بعد وارد مرکز دارالمعلمین در شهر گردیز در مرکز ولایت پکتیا در جنوب افغانستان شد.

او در سال ۱۳۵۰ خورشیدی به دانشکده مهندسی کابل راه یافت و در سال ۱۳۵۵ از رشته مهندسی برق فارغ التحصیل شد. بعد در ریاست برق شهر کابل پایتخت افغانستان مشغول به کار گردید.

محمد خان یک سال بعد از استقرار حکومت کمونیستی، در سال ۱۳۵۸ به کارخانه‌ای در شهر گِرشک ولایت هلمند منتقل شد و تا سرطان/ تیرماه سال ۱۳۵۸ در این کارخانه کار کرد و بعد به صفوف مجاهدین افغان پیوست.

او از طرف حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به عنوان مسئول جهاد در شهر کابل تعیین شد و بعد از ۱۸ ماه دوباره به پاکستان برگشت و درشهرهای کویته بلوچستان و پیشاورد زندگی کرد.

محمد خان در دوران اقامت در پاکستان به عنوان مسئول مهاجرین و معاون بخش اطلاعاتی و مالی حزب اسلامی فعالیت داشت و آخرین بار نیز به عنوان مسئول امور مهاجرین کار می‌کرده است.

او با پیروزی مجاهدین در سال ۱۳۷۱ به عنوان عضو کمیسیون وزارت دارایی/مالیه همراه با محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری افغانسان فعالیت داشته‌است.

Image caption محمد خان در دوران اقامت در پاکستان به عنوان مسئول مهاجرین، معاون بخش اطلاعاتی و مالی حزب اسلامی بوده است

با پیروزی طالبان، محمد خان از فعالیت‌های سیاسی کناره گرفت ولی بعد از سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی به عنوان نماینده از ولایت غزنی به مجلس نمایندگان افغانستان راه یافته است.

در دور قبلی مجلس نمایندگان به عنوان رئیس کمیسیون مواصلات و مخابرات مجلس نمایندگان فعالیت داشته و در دور دوم مجلس نمایندگان اوخود را از ولایت کابل نامزد کرد که قادر به راه یابی به مجلس نمایندگان نشد.

خانواده او در سالهای گذشته رابطه خصمانه با طالبان داشته و نقیب‌الله، برادرش توسط طالبان همراه با تعداد دیگر از اعضای خانواده‌اش کشته شده اند.

حدود یک سال قبل دختر جوان محمد خان نیز در شهر کابل هدف گلوله‌های سرگردان قرار گرفت و کشته شد.

عبدالله عبدالله، پس از اعلام نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری، محمد خان را به عنوان معاون اول خود به نمایندگی حزب اسلامی افغانستان معرفی کرده است.

مطالب مرتبط