فرمان جدید کرزی در مورد منع دخالت نیروهای امنیتی در روند انتخابات

Image caption کرزی از نهادهای امنیتی خواست که برای مشارکت بیشتر زنان در انتخابات، مسئولان زن را در مراکز ثبت نام و رای گیری مستقر کنند

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، با صدور فرمانی از نیروهای امنیتی افغانستان خواست که در روند انتخابات مداخله نکرده و بی‌طرفی خود را در جریان انتخابات کشور حفظ کند.

متن فرمان رئیس جمهور افغانستان امروز توسط اداره امور/ نهاد ریاست جمهوری به رسانه ها ارسال شد.

مسئولیت این نیروها تامین امنیت کارمندان، دفاتر مرکزی و ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات، مراکز ثبت نام رای دهندگان، مراکز رای دهی و محلات شمارش آراء ذکر شده است.

در این فرمان از نهادهای امنیتی افغانستان خواسته شده که برای مشارکت بیشتر زنان در انتخابات، زنان بیشتری را برای برای تامین امنیت مراکز انتخابات بگمارند.

کرزی تاکید کرده که این نیروها حق حمایت و طرفداری از هیچ نامزد، احزاب و ائتلاف سیاسی را ندارند. علاوه بر آن نیرو های امنیتی باید کرامت انسانی و حقوق قانونی کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، رای دهندگان، ناظرین و رسانه‌های همگانی را رعایت نمایند.

در فرمان رئیس جمهور کرزی، نیرو های امنیتی مکلف شده‌اند که از اعمال هر نوع تبعیض، تعصب نژادی، قومی، جنسیتی، سمتی، زبانی و مذهبی اجتناب ورزند.

آقای کرزی دستور داده که این نیروها اجازه ورود خود سرانه به مراکز ثبت نام رای دهندگان، مراکز رای گیری و شمارش آرا را ندارند و در صورت ضرورت باید از مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات اجازه بگیرند.

در این فرمان به نیروهای امنیتی گفته شده که از ورود محافظان مسلح مقامات دولتی و اشخاص مسلح غیر مسئول به مراکز و محلات ثبت نام رای دهندگان، مراکز رای گیری و شمارش آرا جدا جلوگیری نمایند.

در این فرمان رئیس جمهور تاکید شده، درصورتیکه نیروهای امنیتی از این فرمان تخلف نمایند برای رسیدگی به نهادهای عدلی و مراجع ذیصلاح معرفی شوند.

به رغم تاکید رئیس جمهوری افغانستان بر بی‌طرفی حکومت در مسایل انتخاباتی، ب سیاری‌ها جابه‌جایی‌های اخیر در نهادهای امنیتی را اقدام مرتبط با انتخابات، تعبیر کرده‌اند.

در ماه های اخیر حامد کرزی رحمت‎الله نبیل رئیس پیشین اداره امنیت ملی را که عضو شورای امنیت ملی بود، به عنوان سرپرست اداره امنیت منصوب کرد و عمر داود زی سفیر افغانستان در اسلام آباد را به وزارت داخله/ کشور افغانستان منتقل کرد.

آقای داوود زی در نخستین روزهای کاری خود وظایف دو معاون خود را تعلیق کرد و در ولایات نیز افرادی را جابجا کرد. در حالی که هنوز آقای داوود زی سرپرست بود و از مجلس نمایندگان به عنوان وزیر داخله رای اعتماد نگرفته بود.

در یک ماه اخیر، بیش از چهل مقام و فرمانده پلیس در نهادهای زیر مجموعه وزارت امور داخله، از سمت های خود برکنار شده اند.

وزارت داخله دلیل این اقدام را، انجام تغییراتی که برای بهبود اوضاع امنیتی نیاز بود عنوان کرده است اما بعضی از گروه‌ها و چهره های سیاسی از این نگرانند که ممکن است این جابجایی ها با انتخابات پیش‌رو، مرتبط باشد.

مطالب مرتبط