روزنامه های کابل: شنبه، ۱۳ میزان

Image caption روزنامه افغانستان

یک روز مانده به پایان زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات، آرایش های انتخاباتی و ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، از موضوع‌های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

۸صبح در تیتر اول خود نوشته که " نامزد اصلی مشخص شد" و در توضیح آن افزوده که محمدکریم خلیلی و عبدالرشید دوستم با این تصور که اشرف غنی احمدزی نامزد اصلی مورد حمایت ارگ و حامد کرزی است، به تیم انتخاباتی او پیوستند. نویسنده باور دارد که تجربه ثابت کرده که آقایان خلیلی و دوستم با "همراهی با کاروان پیروز" وارد بازی شده‌اند.

دیروز منابع نزدیک به این افراد تایید کردند که جناح‌های حامی آقای احمدزی توافق کردند که عبدالرشید دوستم معاون اول و سرور دانش معاون حزبی آقای خلیلی معاون دوم آقای احمدزی در انتخابات آینده ریاست جمهوری باشند. آقای احمدزی هنوز برای شرکت در انتخابات ثبت نام نکرده است.

۸صبح نوشته که آقای خلیلی در انتخابات ۱۳۸۳ اصطلاح "کاروان پیروز" را به کار برد و در آن انتخابات و انتخابات بعدی در ۸۹ معاون آقای کرزی نامزد ریاست جمهوری بود. مقاله‌نویس روزنامه معتقد است که آقای دوستم در انتخابات قبلی با این تصور که تیم آقای کرزی بر همه نهادهای انتخاباتی "اشراف" دارد و احتمال پیروزیش زیاد، به تیم او پیوست.

نویسنده ۸صبح در مورد زلمی رسول، وزیر خارجه مستعفی و نامزد احتمالی ریاست جمهوری از اصطلاح نامزد "بازی" استفاده کرده و آقایان خلیلی و دوستم هم به همین دلیل به او نپیوستند. به باور روزنامه، عبدالرب‌رسول سیاف به عنوان رهبر جهادی و معاونش اسماعیل عضو برجسته جمعیت اسلامی، برای کاستن آرای عبدالله عبدالله وارد گود شده‌اند.

جامعه باز مثلث احمدزی، خلیلی و دوستم به عنوان "پرقدرت‌ترین" تیم انتخاباتی که تا حال برای شرکت در انتخابات آینده ثبت نام کرده نام برده و نوشته که پیش از این یک تیم پرقدرت دیگر هم ثبت نام کرده که اشاره نویسنده به تیم عبدالله عبدالله رئیس ائتلاف ملی با معاونیت محمد خان و محمد محقق است.

به نوشته این روزنامه، شماری از مقام‌های دولتی و از جمله حامد کرزی و رهبران سیاسی از تیم آقای احمدزی حمایت می‌کنند. جامعه باز افزوده که وارد شدن این مثلث به میدان انتخابات می‌تواند خیلی از پیشبینی‌ها در مورد سرنوشت انتخابات را تغییر دهد.

ماندگار در مطلبی با عنوان "انتخابات، گذار به دموکراسی و نه گذار به استبداد" نوشته که "موازنه قومی" در انتخابات اهمیت زیادی دارد، چرا که هنوز جامعه افغانستان از چنبره مسایل قومی و تباری بیرون نشده است. احمد عمران در این مطلب افزوده که اقوامی که در گذشته مورد بی‌مهری بودند، از بازگشت گذشته می‌ترسند.

نویسنده ماندگار افزوده که از سوی دیگر برخی با طرح این موضوع در مورد انتخابات، تلاش دارند که شخص خود را به عنوان بزرگ قوم خود معرفی کنند، در حالی که جامعه افغانستان نیاز به ملت‌شدن و همگرایی دارد. نویسنده تاکید کرده که مناسبات مدرن و عقلان را جایگزین مناسبات قبیله‌ای کرد.

روزنامه اطلاعات روز در ستون یادداشت خود با اشاره اظهارات اخیر یان کوبیش فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان مبنی بر حمایت این سازمان از انتخابات ۹۳، نوشته که نظارت سازمان ملل بر انتخابات آینده ریاست جمهوری "امری حیاتی در سلامت انتخابات" است.

آقای کوبیش گفته بود که از کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی حمایت می‌کند. این کمیسیون در انتخابات قبلی دو عضو خارجی داشت، اما قانون جدید انتخابات اعضای خارجی آن را حذف کرده است. اطلاعات روز نوشته که در زمان تصویب این قانون نگرانی‌هایی از این بابت مطرح شد چرا این امر از نظارت سازمان ملل جلوگیری می‌کند.

Image caption صفحه اول روزنامه جامعه باز

نویسنده به این باور است که نبود اعضای خارجی در این کمیسیون سوال‌هایی را در مورد شفافیت انتخابات و امکان نظارت سازمان ملل بر انتخابات را جدی‌تر کرده است. اطلاعات روز تاکید کرده که نظارت این سازمان بر سلامت و شفافیت در انتخابات آینده اهمیت "فوق‌العاده" دارد.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با اشاره به این که برگزاری انتخابات در وضعیت کنونی کار دشواری خواهد بود، نوشته که هرچند این سومین انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان است، اما هنوز هم این کشور در آغاز راه است و همراهی جامعه جهانی و سازمان ملل در امر نظارت و تضمین شفافیت انتخابات ضروری است.

محمدرضا هویده افزوده که هرچند برخی تقابل با جامعه جهانی و این سازمان را نوعی استقلال می‌دانند، اما در واقع نقض نظارتی جامعه جهانی و سازمان ملل میزان سلامت و شفافیت انتخابات را بالا می‌برد. مدیر مسئول روزنامه افغانستان افزوده که کشورهایی که انتخابات شفاف برگزار می‌کنند، از نظارت جهانی بر انتخابات استقبال می‌کنند.

به نظر روزنامه افغانستان حضور ناظران بین‌المللی در انتخابات و به طور کلی نظارت دقیق از سوی نهادهای مورد قبول جامعه جهانی از انتخابات، بر بالا بردن میزان مشروعیت انتخابات، برای مردم افغانستان اهمیت زیادی دارد. نویسنده تاکید کرده که این انتخابات باید دارای حد اقل‌های مورد تایید جامعه جهانی باشد.

"سنگینی سایه تردیدها روی انتخابات" تیتر اول روزنامه سروش ملت است. غلام‌سخی احسانی در این مطلب نوشته که هرچند سازمان ملل برای حمایت از انتخابات آینده ابراز آمادگی کرده، اما افزایش فعالیت‌های "خرابکارانه" مخالفان مسلح دولت سلامت انتخابات را "به مخاطره انداخته است".

به باور نویسنده، "در وضعیت ناامنی برگزاری انتخابات شفاف به دور از واقع‌بینی است". به نظر مقاله‌نویس سروش ملت، همین موضوع نگرانی اصلی یان کوبیش هم بوده است. مقاله افزوده که اگرچه نماینده سازمان ملل از حضور ناظران بین‌المللی در انتخابات خبر داده، ولی مسئله امنیت انتخابات، نگرانی اصلی است.

مطالب مرتبط