افزایش تعداد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

Image caption قطب الدین هلال گفت که نامزد حزب اسلامی نیست ولی به گلبدین احترام دارد

امروز، شنبه چهار نامزد جدید برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

کمیسیون انتخابات افغانستان فردا، ۱۴ میزان/ مهر را آخرین مهلت برای ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی در افغانستان اعلام کرده که به گفته این کمیسیون این تاریخ غیر قابل تمدید است.

عبد الرحیم وردک وزیر دفاع پیشین، حشمت غنی احمدزی برادر اشرف غنی احمدزی، قطب الدین هلال معاون پیشین گلبدین حکمیتار رهبر حزب اسلامی افغانستان، سید اسحاق گیلانی نماینده مستعفی ولایت کابل در مجلس نمایندگان از جمله کسانی بودند که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده ثبت نام کردند.

Image caption عبد الاحد فضلی و سید حسن انوری معاونان عبدالرحیم وردک

دل آغا کوهدامنی هم اکنون در کمیسیون انتخابات حضور یافته است.

حشمت غنی احمدزی، عبدالله برومند و عابد نظری را به ترتیب به عنوان معاون اول و دوم خود انتخاب کرده بود.

او گفت که با برادرش اشرف غنی احمدزی که قرار است فردا ثبت نام کند مشکل ندارد ولی از نظر فکری و برنامه با نظرات او مخالف است.

قطب الدین هلال نیز عنایت الله عنایت و محمدعلی نبی زاده را به عنوان معاونان خود معرفی کرد. او اعلام کرد که کاندیدای مستقل است و از حزب اسلامی حکمتیار نمایندگی نمی‌کند.

او تاکید کرد که به حکمتیار احترام دارد ولی از مدتی است که با او در تماس نیست.

عبد الرحیم وردک، شاه عبدالاحد افضلی نماینده مستعفی ولایت بدخشان در مجلس نمایندگان را به عنوان معاون اول، سید حسین انوری نماینده مستعفی ولایت کابل در مجلس نمایندگان را به عنوان معاون دوم خود معرفی کرد.

سید اسحاق‌ گیلانی از رهبران جهادی افغانستان نیز با مراجعه به کمیسیون انتخابات افغانستان ذکریا نورزی را به عنوان معاون اول و خانم نورزیه عصمتی را به عنوان معاون دوم خود معرفی کرد.

تمام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که تاکنون ثبت نام کرده اند، هنوز برنامه مشخصی ارائه نکرده‌اند و این افراد بیشتر از حمایت قومی و حزبی برخوردارند.

Image caption حشمت غنی احمدزی ، عبد الله برومند و عابد نظری را به عنوان معاونان خود معرفی کرد

تاکنون بسم الله شیر، عبدالله عبدالله و عبدالرب رسول سیاف نام خود را برای رقابت در کار و زار انتخاباتی افغانستان ثبت کرده اند.

گفته می‌شود که قرار است فردا اشرف غنی احمدزی، زلمی رسول وزیر خارجه مستعفی افغانستان و گل آغا شیرزی والی مستعفی ولایت ننگرهار برای ثبت نام به کمیسیون انتخابات افغانستان مراجعه کنند.

پس از پایان مهلت ثبت نام نامزدان، قرار است کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را نوزدهم اکتبر امسال اعلام کند.

مطالب مرتبط